Esenciální oleje

Esenciální oleje nejsou jen "vonné olejíčky". Ve skutečnosti toho v sobě ukrývají mnohem víc. Jejich silné biologické účinky můžete využít třeba právě v péči o zdraví a krásu. Pojďme si stručně shrnout pár základní informací. 

Co je esenciální olej?

Těkavá kapalina, kterou extrahujeme s aromatických rostlin pomocí destilace vodní parou. 

AROMATERAPIE: využití esenciálních olejů pro terapeutické účely.

Výraz „aromaterapie“ použil poprvé v roce 1928 francouzským biochemik René-Maurice Gattefossé.

Esenciální oleje

Kvalita esenciálních olejů

Kritéria kvality

Botanická certifikace

Vysoce kvalitní esenciální oleje musí bezpodmínečně pocházet z botanicky certifikovaných rostlin, to znamená, že musí být popsány dvěma latinskými jmény. První z nich označuje rod, např. Cupressus a druhé druh: sempervirens (cypřiš stálezelený).

Destilovaná část rostliny

Jednotlivé části jediné rostliny (květ, list, stonek, kůra, kořen, atd.) mohou produkovat různé esence, proto se musí specifikovat.

Chemotyp = průkaz totožnosti esenciálního oleje

Jedna aromatická rostlina může produkovat odlišné esence v závislosti na celé řadě faktorů, jako je sluneční svit, klima, složení půdy, nadmořská výška, atd. Rozdíly v biochemickém složení získaného esenciálního oleje daly vzniknout pojmu „chemotyp“. Dva chemotypy stejného esenciálního oleje mohou mít nejen různé účinky, ale také velmi odlišnou toxicitu.

Příklad:

Thymus vulgaris CHT thujanol: dobrá snášenlivost při aplikaci na kůži

Thymus vulgaris CHT thymol: dráždí kůži

explicationBoite-2

Čím více toho o esenciálním oleji víme, tím lépe. Informace by měly být kompletní. 

Kvalita esenciálních olejů se obecně dělí do několika skupin:

  • Standardní průmyslová kvalita: esenciální olej pochází z rostliny, která není botanicky definovaná, pěstuje se komerčně a často se nebere ohled na správné období sklizně. Destilace bývá mnohdy neúplná a esenciální olej se synteticky doplňuje.
  • Chemotypizovaná kvalita, 100% čisté a 100% přírodní: esenciální olej se získá kompletní destilací botanicky definovaných rostlin, které se sklízí v "pravý čas". Aromatické rostliny mohou pocházet ze zemědělství, nebo mohou být divoce rostoucí. Biochemické složky esenciální olejů jsou známé a splňují požadovaný kvalitativní profil.
  • BIO certifikace: esenciální olej se získává z rostlin, jejichž kultura byla certifikována BIO
    schváleným subjektem.

Jaký esenciální olej je tedy nejlepší?

Ať už s BIO certifikací, či nikoli, nejlepší esenciální olej je ten, který je chemotypizovaný, 100% čistý a 100% přírodní.

Výroba esenciálních olejů

Destilace vodní parou

Většina esenciálních olejů se získává právě destilací nízkým tlakem páry. V tomto procesu prochází pára přes nádrž naplněnou aromatickými rostlinami a obohacuje se o rostlinné esence. Obohacená pára dále kondenzuje a protože má esenciální olej nižší denzitu než voda, můžeme je na konci procesu oddělit.

Lisování

Lisováním spočívá v mechanickém narušení "kapes s esencemi" citrusových plodů a extrahování esence.

Tato metoda je nejjednodušší, ale používá se jen u citrusových plodů (pomeranč, citrón, bergamot). Získaný produkt v tomto případě není esenciální olej, ale správně esence.

Destilace vodní parou a lisování nejsou jediné metody extrakce esenciálního oleje, jsou však nejpoužívanější.

Cena

Ceny jednotlivých esenciálních olejů se liší. Pro lepší pochopení toho, proč musí být některé esenciální oleje  dražší, uvádíme příklad - k získání 1 kg esenciálního oleje je potřeba:

7 kg Hřebíčku (Hřebíček) - Eugenia caryophyllus.
50 kg Lavandinu - Lavandula x burnatii clone reydovan.
150 kg Levandule pravé - Lavandula angustifolia ssp Angustifolia.
1 tuny Slaměnky (Smil italský) - Helichrysum italicum ssp serotinum.
4 tuny růžových lístků z Damašku - Rosa Damascena.
5-10 tun Meduňky - Melissa officinalis.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že je nesmysl, aby byly esenciální oleje prodávány pod jednotnou cenou. Neplatí ale vždycky, že vyšší cena = automaticky vyšší kvalita. Pokud je ale cena podezřele nízká, znamená to zcela určitě, že tady není něco v pořádku. Takovému produktu se radši vyhněte, pravděpodobně byl synteticky upravován.

Champ_lavande