Publikováno

7 nejčastějších chyb při používání opalovacích krémů

Zdravé a přírodní opalování

Je fajn, že používáte opalovací krém pro sebe a své děti, ale možná to neděláte úplně správně  :).

Pokud totiž opalovací krémy nepoužijete správně, nemusí vám poskytnout takovou ochranu před slunečním zářením, jakou očekáváte. Podívejte se na 7 nejčastějších chyb, které při použití opalovacích krémů děláme + tipy jak to dělat správně.

Původní článek v angličtině najdete na webu Healthy Child, Healthy World, autorkou je Megan Boyle.

Chyba č. 1: Spoléháte se jen na opalovací krémy

Opalovací krém pomáhá chránit pokožku před slunečním zářením, ale nikdy by neměl být jediným způsobem ochrany.

Jak správně postupovat: Spolu s aplikací opalovacího krému se před sluníčkem chraňte taky pomocí vhodného oblečení, klobouku a slunečních brýlí. Vyhledávejte co nejvíc stín a nechoďte na přímé slunce v poledních hodinách.

Chyba č. 2.: Vybíráte opalovací krémy s potenciálně škodlivými složkami

Běžné opalovací krémy můžou ve skutečnosti nadělat víc škody, než užitku. Tak třeba: Oxybenzone, syntetický estrogen, může narušovat hormonální systém. Těch potenciálně škodlivých látek je celá kupa a čím je seznam ingrediencí delší, tím je větší pravděpodobnost, že tam nějakou takovou látku najdete. Mezi další kontroverzní složku patří třeba Methylisothiazolinon (MI): potenciální alergen, který je spojován s bolestivými kožními vyrážkami.

Jak správně vybírat: Vybírejte opalovací krém podle INCI seznamu ingrediencí. Projděte si jednotlivé složky, pokud si nebudete jistí, zadejte je do online databází, kde si můžete bezpečnost složek ověřit:

http://www.ewg.org/skindeep/ (v angličtině)
https://www.slozeni-kosmetiky.cz (v češtině)

Dávejte přednost opalovacím krémům s minerálními filtry – s obsahem oxidu zinečnatého – bez nanočástic. Upřednostňujte jednoduché a šetrné složení.


Související produkty:

[products ids=“3457, 3456, 3443, 3474″ columns=“4″ orderby=“date“]


Chyba č. 3: Nedostatečná aplikace

Je docela pravděpodobné, že nepoužíváte dostatek opalovacího krému. Při testování SPF faktoru se totiž používá překvapivě silná vrstva krému – odpovídá přibližně 100 ml opalovacího krému pro rodinu na 2 hodiny na slunci. Pokud tedy použijete krému míň, nebude mít vaše pokožka takovou míru ochrany, jakou zmiňuje výrobce.

přírodní opalovací krémy s minerálními filtry bez nanočástic

Jak správně postupovat: Odborníci doporučují pro dospělé přibližně 28g krému na namazání exponované pokožky (závisí samozřejmě na výšce a tloušťce jedince). Ano, to jo hodně! Schodneme se asi na tom, že běžně používáme krému míň. Musíme ale počítat s tím, že může být ochrana menší, než produkt slibuje.

Nezapomeňte i na špatně dostupná místa jako jsou uši, nebo krk. Použijte taky balzám na rty, nebo rtěnku s SPF faktorem.

Pleťové krémy pokryjí pokožku nejrovnoměrněji. Vyhněte se radši sprejům, které vám nezajistí rovnoměrnou aplikaci.

Chyba č. 4: Neaplikujete krém opakovaně

Myslíte, že vám za den postačí jedna aplikace opalovací krému? Kdepak. Opalovací krémy ztrácejí účinnost v průběhu času, hlavně pokud se ještě k tomu koupete.

Jak správně postupovat: Podle americké akademie dermatologie (AAD) je potřeba opakovat aplikaci opalovacího krému každé dvě hodiny, po každém koupání, nebo při zvýšeném pocení. Přečtěte si také konkrétní informace k danému produktu na etiketě. „Voděodolné“ opalovací krémy vám budou fungovat asi do 40 min. koupání.

Chyba č. 5: Volíte příliš vysoké SPF

V tomto případě více, neznamená lépe. Výzkumy naznačují, že vysoké SPF opalovacích krémů (více než 50+) způsobuje, že se cítíme víc chráněni, než doopravdy jsme a navíc v takových krémech nebývá v rovnováze ochrana proti UVA a UVB záření. Hodnota SPF je limitovaná na 50+ v Evropě, Austrálii, Kanadě a Japonsku. U nás byste tedy vyšší faktor koupit neměli, takže jde hlavně o nákupy na dovolené :).

Jak správně vybírat: Používejte opalovací krémy max. s SPF faktorem 50+. A nezapomeňte, vyšší SPF neznamená, že můžete být na slunci déle.

Chyba č. 6: Aplikujete opalovací krém až když už jste na slunci

Pokožce trvá asi 15 minut, než absorbuje opalovací krém. Pokud jste už při aplikaci krému na slunci, chvilku potrvá, než bude vaše pokožka chráněná.

Jak správně postupovat: Aplikujte opalovací krém minimálně 15 minut před tím, než vystavíte pokožku slunečnímu záření. Aplikujte krém dostatečně dopředu taky u dětí, zabráníte tak navíc ušpinění autosedačky, nebo kočárku krémem.

Chyba č. 7: Používáte starý krém s prošlou expirační dobou, nebo krém s oddělenými složkami

Vzledem k tomu, že opalovací krémy neustále přenášíme z tepla do chladu a naopak, můžou se jednotlivé složky krému od sebe oddělit. Pokud takový krém použijete, nemusí vás dostatečně před sluncem chránit.

Jak postupovat správně: Před aplikací krém důkladně protřepejte. Nepoužívejte produkty s prošlou expirační dobou. Pokud je to jenom možné, skladujte krémy ve stálé teplotě (např. radši ve vaší kabelce než ve vyhřátém autě).

Další informace o smysluplném opalování si přečtěte tady.

Kouzlo esence
Kouzlo esence