Publikováno

Jak zmírnit příznaky alergie

Esenciální olej na alergie

S příchodem jara a prvních slunečných dnů začíná bohužel taky sezóna „senné rýmy“, která dokáže pořádně potrápit. Na následujících řádcích najdete několik možností, jak si pomocí esenciálních olejů ulevit od nepříjemných příznaků. Senná rýma je jedním z typů alergické rýmy, při kterém dochází k neúčelně vynaložené obraně proti jinak neškodným látkám a jedná se proto o nemoc imunitního systému. Způsobují ji inhalační typy alergenů, které se do těla dostávají vdechnutím, u senné rýmy se jedná o pyly trav, bylin a stromů.  Mezi hlavní příznaky sezónní (pylové) alergické rýmy patří kýchání (10x-30x v jednom sledu), otok nosní sliznice, spojený s pocitem ucpaného nosu, rýma, svědění nosu, atd. Často následuje alergický zánět očních spojivek, provázený slzením, pálením a svěděním. Pro vznik alergií jsou klíčové určité koncentrace pylových zrn ve vzduchu. V průměru stačí 10 – 20 pylových zrn v 1m3. Léčba spočívá hlavně v prevenci a zmírnění příznaků alergické reakce.

Tipy na zmírnění příznaků senné rýmy pomocí esenciálních olejů (EO):

K prevenci, nebo rychlé úlevě: 

Kápněte si 2 kapky do neutrálního základu (lžička medu, rostlinného oleje – např. z černého kmínu, nebo malá kostka cukru) 2 až 3 krát denně.


[product id=“3389″]


Směs pro vnější použití:

EO nařeďte v rostlinném oleji (doporučené ředění 10 %). Na zmírnění příznaků alergie je vhodný např. rostlinný Olej z černého kmínu. Aplikujte na oblast nosních dutin, hrudníku a horní části zad 2 až 3 krát denně až do ustoupení příznaků.

Směs do difuzéru:

Do difuzéru si rovným dílem smíchejte:

Difuzér si pusťte na 20 min., maximálně 3 krát denně. Doporučujeme používat difuzéry, které nezahřívají esenciální oleje (např. vzduchové/nebulizační, nebo ultrazvukové).

Kouzlo esence
Kouzlo esence

Reference:

Festy D. 2008. Ma bible des huiles essentielles: Leduc. s éd.

Upozornění:

Esenciální oleje nepoužívejte během těhotenství a kojení a u dětí do 3 let věku. Dodržujte doporučené dávkování. Esenciální oleje nepoužívejte dlouhodobě. Zmiňované recepty nenahrazují lékařskou péči, jsou pouze doporučením, jak pracovat s esenciálními oleji v péči o zdraví.  Neneseme žádnou zodpovědnost za osobní, nebo věcné škody, či zdravotní stav čtenáře.