Publikováno

Aromaterapie přizpůsobená dětem – řada PranaBB

Ultrazvukový aroma difuzér Doudou

Esenciální oleje se můžou používat i u miminek a malých dětí. Je k tomu ale potřeba alespoň základních znalostí aromaterapie a důkladné dodržování dávkování a ředění. Aromaterapie musí být vždycky přizpůsobená dětem.

Obecně se nedoporučuje používat esenciální oleje pro miminka do 3 měsíců věku a i potom je na místě velká opatrnost. Ne všechny oleje jsou totiž pro miminka a děti vhodné.

Esenciální oleje jsou aktivní, koncentrované a velmi silně působící látky. Jejich účinky můžou být pro děti i dospělé velkým přínosem, ale musí se používat s respektem a alespoň se základními znalostmi aromaterapie. Úplně nejlepší je, poradit se o bezpečném používání esenciálních olejů s certifikovaným aromaterapeutem.

Bezpečnost nade vše


Základem je výběr vhodného esenciálního oleje. Určitě se vyhněte neurotoxickým esenciálním olejům, jako jsou např.: máta peprná, rozmarýn (chemotyp kafr), eukalyptus mentolový,…. a také těm které jsou příliš neurotonické (zvyšující nervové napětí) a dermokaustické (dráždící pokožku), jako jsou např.: skořice, oregano, tymián thymol, saturejka, …
Při použití na pokožku nepoužívejte esenciální oleje neředěné. Řeďte je v rostlinném oleji s ohledem k věku dítěte. Institut R. Tisseranda doporučuje pro děti následující ředění:

  • 3 – 24 měsíců: 0,25 – 0,5 %
  • 2 – 6 let: 1 – 2 %
  • 6 – 15 let: 1,5 – 3 %

Pokud používáte fotosenzibilní esenciální olej (zvyšuje účinky slunečního záření), nevystavujte pokožku 6 hodin po aplikaci slunci. Fotosenzibilní jsou například některé esenciální oleje z citrusů.
Esenciální olej neaplikujte do uší, do očí, nebo do nosu. Zvláštní pozornost věnujte esenciálnímu oleji z eukalyptu, který se nesmí aplikovat neředěný přímo na obličej miminek a malých dětí. Hrozí totiž riziko Kratschmerova reflexu, dechové deprese, která může vést až k udušení.
Esenciální oleje můžou sami o sobě vyvolat alergickou reakci. Proto je vždycky lepší ověřit nejdřív snášenlivost konkrétního esenciálního oleje. Aplikujte malé množství už naředěného esenciálního oleje do loketní jamky dítěte a sledujte reakci pokožky. Pokožka je v tomto místě velmi jemná a citlivá a tak snadno zjistíte, jestli pokožka na esenciální olej reaguje. Pokud se reakce neobjeví do 24 hodin, můžete esenciální olej dál používat.

Několik příkladů esenciálních olejů vhodných pro děti

Řada pro děti od Pranaromu: PRANABB

Pokud hledáte v rámci aromaterapie pro děti jednoduchý a hlavně bezpečný přístup, můžete sáhnout po produktech z řady PranaBB z Belgické laboratoře Pranarom, která se aromaterapii věnuje už 30 let. V řadě PranaBB najdete 3 směsi esenciálních olejů do aroma difuzéru určené speciálně pro děti. Ve všech směsích najdete jen esenciální oleje v bio kvalitě. Složení každé kompozice bylo pečlivě studováno a vybíráno s ohledem na účinnost a bezpečnost molekul použitých esenciálních olejů. Směsi PranaBB jsou registrované na příslušných úřadech a odpovídají platným předpisům EU.

  • PranaBB směs esenciálních olejů Citronela – směs je navržená k odpuzení nežádoucího hmyzu v dětském pokoji. Kombinuje účinky citronely, palmarosy, geránia, hřebíčku, zázvoru a eukalyptu citronového v jemné a efektivní směsi.
  • PranaBB směs esenciálních olejů Čistý vzduch – směs krásně pročistí vzduch v dětském pokojíčku. Ideální do období nachlazení. Kompozice obsahuje bio esenciální oleje Pomeranč sladký, Ho-sho, Jedle balzámová, Niaouli a Citronela.
  • PranaBB směs esenciálních olejů Klidný spánek – Esenciální oleje z heřmánku, levandule pravé, lavandinu, pomeranče sladkého, petit grain a mandarinky vytváří příjemnou a uklidňující směs, která pomáhá u dětí navodit klidný spánek. 

Difúze v dětském pokoji – aroma difuzér Doudou

Difúze je jedním z nejšetrnějších způsobů, jak využít koncentrované síly esenciálních olejů. Tenhle způsob aplikace je tak pro děti ideální. Difuzér dokáže skvěle pročistit a provonět vzduch v dětském pokojíčku a je tak skvělým pomocníkem třeba v období nachlazení, nebo pro navození klidného spánku dítěte.

Do difuzéru používejte jen 100% čisté a přírodní esenciální oleje, nebo směsi, které jsou k difúzi pro děti vhodné. Případně rovnou zase směsi z řady PranaBB. Také pro difúzi platí určitá omezení. Jak už jsem psala výše, aromaterapie musí být přizpůsobená dětem. Difúze není vhodná pro děti do 3 měsíců věku. Difuzér byste neměli pouštět dítěti, když spí. Je také potřeba dbát na to, aby difúze nesměřovala dítěti do tváře.

Nový ultrazvukový difuzér DOUDOU, který je taky zároveň krásným nočním světýlkem, byl navržen speciálně do dětských pokojů. Do difuzéru se dává voda a 3 kapky esenciálního oleje vhodného pro děti. Nastavit si můžete dva režimy difúze – kontinuální, nebo přerušovaný (30s zapnuto a 30s vypnuto) a délku difúze 1, 3, nebo 7 hodin. Pro děti je vhodnější zvolit přerušovaný režim difúze na dobu 1 hodiny.

Za zmínku stojí také podsvícení difuzéru, které se dá pustit samostatně bez difúze a může tak posloužit i jako „bludička“ před usnutím. Dá se navíc načasovat tak, aby se po 30 minutách sama vypnula. To je zase o starost méně pro nás rodiče :).

Aroma difuzér Doudou pro děti