Publikováno

Co nám dal atopický ekzém

ovoce

Moje dcera má atopický ekzém. Poprvé se jí objevil někdy v roce a půl. Jasně, existují i horší nemoci a možná problémy s věkem zmizí, přesto to není nic příjemného. Ekzém mojí dcerky nám ale paradoxně také hodně dal (včetně blogu, který teď čtete :).

ovoce

Nejtěžší je u atopického ekzému přijít na to, co nepřiměřenou reakci imunitního systému způsobuje. Je to většinou běh na dlouhou trať a musí se zkoušet a testovat. No a výsledek našeho několikaletého bádání? Ekzém se objevuje hlavně v souvislosti s ovocem (hlavně jablka, hrušky, broskve, jahody, hroznové víno,…), normálka, to bývá často. Co je ale zajímavé a co nás překvapilo, jedná se vždycky o ovoce kupované v obchodě. Ovoce ze zahrádky nezpůsobuje ani ve větším množství vůbec nic! Tak jsme přišli na to, že naše dcerka je něco jako radar na chemikálie :). Protože jediným vysvětlením je, že není vlastně alergická na ovoce jako takové, ale na způsoby, jakým se ovoce v dnešní době pěstuje a ošetřuje. No a od té doby je celkem klid, jen občas nějaké to ovoce na návštěvách neuhlídáme.

Ekzém jsme po dlouhé době řešili až teď v létě při pobytu u moře, teda oceánu, na jihozápadě Francie. Ekzém se zase naplno rozjel. Ať jsme přemýšleli, jak jsme mohli, na příčinu ne a ne přijít. Může za to snad mořská voda, ryby, dary moře, ….? Pokaždé, když jsme si přijeli užívat sluníčka se celý proces s ekzémem opakoval. No a nedávno se nám tuhle záhadu snad konečně podařilo rozklíčovat.

Za všechno může voda! Voda z kohoutku. Shodou okolností se nás totiž někdo letos ptal, jestli tam pijeme kohoutkovou vodu. No a my na to, že jasně, my pijem přeci vždycky vodu z kohoutku. Dozvěděli jsme se ale, že se v té oblasti voda pít nedoporučuje. Důvodem je velké množství chemikálií, které se používá pro ošetřování plodin místního zemědělství. Tak to byl pro mě trochu šok. Ač neradi, zkusili jsme nasadit kupovanou vodu a problém opravdu zmizel. No je tohle vůbec možný?

Takže pozor na to, chemikálie sice nejsou vidět, ale mohou být všude možně i tam, kde to vlastně vůbec nečekáme.

A co nám teda vlastně atopický ekzém dal?

V nemoci není lehké najít pozitiva, přesto: Při nakupování jídla a kosmetických produktů přemýšlíme. Vyznáme se v etiketách a ve studiu složení výrobků. Vyhýbáme se chemii, což nám nakonec vyhovuje všem. Učíme se návratu k přírodě a baví nás to. Nejsme pro žádné extrémy, prostě se snažíme žít v klidu a pohodě a pečovat o sebe smysluplně.

A je fakt, že odtud už není cesta zpět :).

Kouzlo esence
Kouzlo esence