Esenciální oleje

Esenciální oleje nejsou jen „vonné olejíčky“. Ve skutečnosti toho v sobě ukrývají mnohem víc. Jejich koncentrovanou sílu můžete využít třeba právě v péči o zdraví a krásu. Pojďme si stručně shrnout pár základní informací.

Co je esenciální olej?

Těkavá kapalina extrahovaná z aromatických rostlin (nejčastěji pomocí destilace vodní parou), která není mísitelná s vodou. Esenciální oleje můžou být extrahovány z různých částí rostlin: listy (např. eukalyptus), květy (např. heřmánek), kůra (např. skořice), dřevo (např. cedr) a další (semínka, plody, …). 

AROMATERAPIE: využití esenciálních olejů pro terapeutické účely.

Výraz „aromaterapie“ použil poprvé v roce 1928 francouzským biochemik René-Maurice Gattefossé.

Kvalita esenciálních olejů

Kritéria kvality:

 • Botanická certifikace – vysoce kvalitní esenciální oleje musí bezpodmínečně pocházet z botanicky certifikovaných rostlin, to znamená, že musí být popsány dvěma latinskými jmény. První z nich označuje rod, např. Cupressus a druhé druh: sempervirens (cypřiš stálezelený).
 • Destilovaná část rostliny – jednotlivé části jediné rostliny (květ, list, stonek, kůra, kořen, atd.) mohou produkovat různé esence, proto se musí specifikovat.
 • Chemotyp = průkaz totožnosti esenciálního oleje – jedna aromatická rostlina může produkovat odlišné esence v závislosti na celé řadě faktorů, jako je sluneční svit, klima, složení půdy, nadmořská výška, atd. Rozdíly v biochemickém složení získaného esenciálního oleje daly vzniknout pojmu „chemotyp“. Dva chemotypy stejného esenciálního oleje mohou mít nejen různé účinky, ale také velmi odlišnou toxicitu. Příklad (2 různé chemotypy tymiánu):
  • Thymus vulgaris CHT thujanol: dobrá snášenlivost při aplikaci na kůži
  • Thymus vulgaris CHT thymol: dráždí kůži
Esenciální oleje Pranarom 100% přírodní a čisté

Čím více toho o esenciálním oleji víme, tím lépe. Informace by měly být kompletní.

Jaké esenciální oleje vybrat?

Ať už s BIO certifikací, či nikoli, nejlepší esenciální olej je ten, který je chemotypizovaný, 100% čistý a 100% přírodní. Doporučuji držet se ověřených značek.

Výroba esenciálních olejů

 • Destilace vodní parou – většina esenciálních olejů se získává právě destilací nízkým tlakem páry. V tomto procesu prochází pára přes nádrž naplněnou aromatickými rostlinami a obohacuje se o rostlinné esence. Obohacená pára dále kondenzuje a protože má esenciální olej nižší denzitu než voda, můžeme je na konci procesu oddělit.
Destilační proces a výroba esenciálních olejů.
 • Lisování – lisováním spočívá v mechanickém narušení „kapes s esencemi“ citrusových plodů a extrahování esence. Tato metoda je nejjednodušší, ale používá se jen u citrusových plodů (pomeranč, citrón, bergamot). Získaný produkt v tomto případě není esenciální olej, ale správně esence.

Destilace vodní parou a lisování nejsou jediné metody extrakce esenciálního oleje, jsou však nejpoužívanější.

Ceny esenciálních olejů

Ceny jednotlivých esenciálních olejů se liší. Pro lepší pochopení toho, proč musí být některé esenciální oleje  dražší, uvádím příklad.

K získání 1 kg esenciálního oleje je potřeba:

 • 7 kg Hřebíčku – Eugenia caryophyllus
 • 50 kg Lavandinu – Lavandula x burnatii clone reydovan
 • 150 kg Levandule pravé – Lavandula angustifolia ssp Angustifolia
 • 1 tuny Slaměnky (Smil italský) – Helichrysum italicum ssp serotinum
 • 4 tuny růžových lístků z Damašku – Rosa Damascena
 • 5-10 tun Meduňky – Melissa officinalis

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že je nesmysl, aby byly esenciální oleje prodávány pod jednotnou cenou.

Neplatí vždycky, že vyšší cena = automaticky vyšší kvalita. Pokud je ale cena podezřele nízká, znamená to zcela určitě, že tady není něco v pořádku. Takovému produktu se radši vyhněte.

levandule

Skladování esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou těkavé látky a rychle vyprchávají. Nenechávejte proto lahvičky dlouho otevřené a dávejte si pozor na jejich důkladné uzavření. Nevystavujte esenciální oleje velkým výkyvům teplot. Ideální je stálá teplota, někde mezi 5 až 35°C. Lahvička by měla být z barevného skla.

Pokud budete dodržovat tato doporučení může Vám esenciální olej vydržet až pět let. Některé esenciální oleje se však uchovávají po kratší dobu, např. esenciální oleje z citrusových plodů vydrží jen okolo 3 let. Řiďte se informací na obalu.

Bezpečnost používání esenciálních olejů

Před použitím esenciálních olejů si nejprve důkladně prostudujte všechny informace. Esenciálních olejů se není třeba bát, ale přistupujte k nim s úctou a opatrností. Pokud máte jakékoli pochybnosti, raději je konzultujte s lékařem, nebo certifikovaným aromaterapeutem.

Na co si dát pozor

 • Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě. Nedávejte je proto neředěné do nápojů, nebo třeba do koupele. Dostanou se do kontaktu se sliznicí, nebo pokožkou v neředěném stavu a můžou způsobit zdravotní komplikace.
 • Až na výjimky se esenciální oleje nepoužívají v neředěném stavu (můžou způsobit podráždění). Esenciální oleje nařeďte třeba v rostlinných olejích, medu, tekutém mýdle,…
 • Dbejte na správné dodržování dávkování a ředění.
 • Vyvarujte se dlouhodobému používání es. olejů.
 • Nikdy neaplikujte neředěné EO do nosních dírek, vnějšího zvukovodu ani na sliznice ano-genitální oblasti.
 • Nikdy neaplikujte EO do očí. Pokud se vám nějakým nedopatřením do oka dostane, propláchněte oko velkým množstvím čisté vody (v druhé etapě si můžete ještě pomoci kouskem balvny namočeným v rostlinném oleji).
 • Skladujte esenciální oleje na bezpečném místě, z dosahu dětí a domácích zvířat.
 • Pozor některé esenciální oleje můžou být ve vysokých dávkách toxické pro kočky.

Kdy se raději esenciálním olejům vyhnout

 • Alergie – pozor esenciální oleje mohou sami o sobě vyvolat alergickou reakci. Pokud jste alergičtí, před použitím otestujte v malém množství.
 • Těhotné ženy – působení esenciálních olejů v průběhu těhotenství není dostatečně probádané. Z toho důvodu se nedoporučuje používat esenciální oleje v prvním trimestru (1. tři měsíce) těhotenství  a i poté je nejlepší konzultovat použití EO s lékařem.
 • Kojící ženy – pozor esenciální oleje pronikají do mateřského mléka. Raději je v období kojení vůbec nepoužívejte.
 • Děti – u dětí buďte s esenciálními oleji velmi opatrní. Existují esenciální oleje, které se u dětí nesmí používat. Do tří měsíců věku dítěte nepoužívejte esenciální oleje vůbec, i potom velmi opatrně. Vždy se radši poraďte s certifikovaným aromaterapeutem. Složení i dávkování musí být upraveno speciálně pro děti. Nestačí jen snížit dávku pro dospělé!
 • Berete-li léky, poraďte se raději s lékařem, lékárníkem, či certifikovaným aromaterapeutem. Léky s esenciálními oleji na sebe mohou vzájemně působit.
 

Esenciální oleje Pranarom 100% přírodní a čisté