Publikováno

Jak na smysluplné, netoxické opalování

smysluplné a netoxické opalování

Smysluplné opalování je o jednoduchosti, všímavosti a ohleduplnosti. A je to taky o zdravém selském rozumu. Sepsala jsem pro vás několik principů smysluplného opalování, které vás na sluníčku udrží v bezpečí.


1) Buďte všímaví: Vnímejte sami sebe a své limity a chovejte se podle toho.

Nejlepší ochranou před sluncem je zdravý rozum :). Ani krém s vysokým faktorem, nanesený v dostatečném množství není všespásný. Žádný krém totiž nemůže zablokovat 100 % slunečních paprsků a tak se může lehce stát, že to se sluníčkem přeženete. Síla slunce se liší v závislosti na denní době, ročním období a na tom, kde se nacházíte, takže vezměte tohle všechno v potaz a užívejte si sluníčka s rozumem.

2) Praktická jednoduchost: Pokud jste venku, chraňte se vhodným oděvem.

Noste klobouk, sluneční brýle a oblečení ideálně z bavlny, nebo lnu ve světlých barvách. Díky vhodnému oblečení bude pokožka vystavena slunečním paprskům méně. S tím souvisí taky menší spotřeba opalovacího krému, který vám tím pádem vydrží déle.

3) Vyhledávejte stín: Zejména v poledních a odpoledních hodinách.

Dopřejte si siestu. Mnoho kultur si v nejteplejších hodinách dne dopřává čas na pomalé jídlo, zdřímnutí, čas pod stromem, nebo na čtení dobré knihy. Vyhledávání stínu je obzvláště důležité na začátku sezóny, předtím, než se vaše pleť aklimatizuje na slunce, nebo když si užíváte dovolenou někde v tropech. Vyhledávejte stín a pravidelně kontrolujte pokožku, zda nemá známky spálení. Jakmile začne vaše kůže červenat, další aplikace opalovacího krému už nepomůže. V tenhle moment je opravdu načase dát si přestávku někde v chladném stínu a pohodlí :).

4) Používejte opalovací krém správně a v dostatečném množství.

Opalovací krém aplikujte minimálně 15 minut před tím, než vystavíte pokožku slunečnímu záření. Pokožce trvá asi 15 minut, než absorbuje opalovací krém. Pokud jste už při aplikaci krému na slunci, chvilku potrvá, než bude vaše pokožka chráněná.

Obecně se doporučuje použít asi 2 polévkové lžíce opalovacího krému na celé tělo. Je to ale jen odhad, závisí to samozřejmě na výšce a tloušťce každého z nás. Krém by se měl znovu aplikovat každé dvě hodiny, nebo pokud se zpotíte, jdete plavat, nebo pokožku otřete ručníkem.

Dostatečné množství krému je opravdu důležité a často se podceňuje. Věděli jste třeba, že použití poloviny doporučeného množství krému s SPF 30 může vést ke snížení na SPF 6? Přírodní Opalovací krémy s minerálním filtrem fungují jako fyzická bariéra mezi kůží a slunečním zářením, takže je potřeba aplikovat ochrannou vrstvu v dostatečném množství a rovnoměrně. Jen tak bude pokožka chráněná.

5) Vyberte si netoxický opalovací krém na bázi minerálního filtru a vyhýbejte se jakýmkoli pochybným chemikáliím, nebo potenciálně škodlivým složkám.

Vaše pokožka je největším orgánem ve vašem těle a to, co si na kůži dáte, často pronikne do organismu.

Běžné opalovací krémy můžou svým složením nadělat víc škody, než užitku. Pozor si dejte třeba na Oxybenzone, syntetický estrogen, který může narušovat hormonální systém. Mezi další kontroverzní složku patří třeba Methylisothiazolinon (MI): potenciální alergen, který je spojován s bolestivými kožními vyrážkami. Těch potenciálně škodlivých látek je celá řada a čím je seznam ingrediencí delší, tím je větší pravděpodobnost, že v produktu nějakou takovou látku najdete.

Jak správně vybrat netoxický opalovací krém: Nevšímejte si reklamních sloganů a vybírejte opalovací krém podle INCI seznamu ingrediencí. Projděte si jednotlivé složky, pokud si nebudete jistí, zadejte je do online databází, kde si můžete bezpečnost složek ověřit:

http://www.ewg.org/skindeep/ (v angličtině)
https://www.slozeni-kosmetiky.cz (v češtině)

Dávejte přednost opalovacím krémům s minerálními filtry – s obsahem oxidu zinečnatého – bez nanočástic. Upřednostňujte jednoduché a šetrné složení.

SPF – Je dobré si uvědomit, že zhruba od SPF 25 výše je rozdíl v ochraně před UV zářením nepatrný. Pokud máte citlivou pleť (to samé platí i pro miminka a děti), volte alespoň SPF 30 a pro všechny ostatní alespoň SPF 15. Víc o SPF si můžete přečíst tady.

6) Chraňte sebe a naši planetu: Vybírejte si opalovací krémy, které jsou udržitelné, biologicky rozložitelné a bezpečné pro korálové útesy.

Vybírejte s rozmyslem, každá akce způsobuje reakci, ať už pozitivní, nebo negativní. Dejte přednost produktům, které jsou šetrné nejen k vašemu zdraví, ale taky k životnímu prostředí.Zdroje: