Publikováno

Jak poznat kvalitní esenciální olej

Kvalita esenciálního oleje je pro použití v aromaterapii a kosmetice nesmírně důležitá. Jen od kvalitního 100% přírodního esenciálního oleje totiž můžeme očekávat potřebné vlastnosti. Jak tedy poznat kvalitní esenciální olej? Rozpoznat kvalitu esenciálního oleje není vůbec jednoduché, ale pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad, riziko přešlapu bude určitě menší.

Čeho si u esenciálních olejů všímat

Tak jako před každým jiným nákupem, se vyplácí, vše si nejdřív v klidu promyslet. Vždycky je lepší vyhnout se ukvapeným nákupům. To platí i při nákupu esenciálních olejů.

Kvalitní esenciální olej je:

  • 100% přírodní – nijak se chemicky neupravuje
  • 100% čistý – nic se do něj nepřidává
  • 100% úplný – nic se z něho neodstraňuje

Jen tak může olej přinést potřebné aromaterapeutické účinky a benefity.

Podle čeho tedy kvalitu oleje hodnotit a co před nákupem sledovat:

Označení – 100% esenciální / éterický olej

Produkt musí být vždycky označený jako esenciální (nebo synonymem éterický) olej. Produkty s jiným označení, např. vonný olej, nebo přírodně identický olej, má s esenciálními oleji pramálo společného a pro potřeby aromaterapie se nehodí. Jedná se totiž většinou o syntetické kompozice vůní, které se připravují v laboratoři.

Transparentnost

Čím víc toho o oleji víte, tím lépe. Prodejce by měl vždy uvádět: botanickou certifikaci rostliny – celý latinský název (rod a druh), destilovanou část rostliny, chemotyp, zemi původu, informace o bezpečnosti,…

  1. Název produktu – Esenciální olej
  2. BIO znamená „z ekologického zemědělství“ (kontrola Certisys-BE-01)
  3. Latinský název: vědecký botanický název a případně chemotyp (CHT)
  4. Běžný název
  5. Destilovaná část rostliny

Informace, které ještě najdete na obale: objem balení, číslo šarže (pro lepší dohledatelnost), datum spotřeby, výrobce / distributor.

Výsledky analýz

Ke každé šarži oleje by měly být výsledky analýz k dispozici (i když třeba jen na vyžádání) – najdete v nich třeba fyzikální charakteristiky, chromatografii, testy na rezidua pesticidů, …

Chromatografie
Chromatografie v plynné fázi se provádí pomocí sofistikovaného zařízení, které umožňuje identifikovat aromatické molekuly přítomné v esenciálním oleji (až 450 aromatických molekul). Graf poskytnutý chromatografem má řadu píků. Každý pík představuje velmi specifickou aromatickou molekulu, která je identifikována softwarem.

Spektrometrie
Hmotnostní spektrometr určuje relativní podíl každé z aromatických molekul esenciálního oleje (kvantitativní složení).

Informace o výrobci

U výrobce můžete hodnotit třeba přístup k pěstování rostlin, udržitelnost, etiku, ekologii, …


Ještě bych nakonec upozornila na cenu olejů, která může taky leccos naznačit o kvalitě. Ceny jednotlivých olejů do jisté míry souvisí s kvalitou zdrojové rostliny a taky se způsobem pěstování, nebo sklízení rostliny a její výnosností. Pokud najdete podezřele levné oleje, nebo značku, která prodává všechny druhy olejů pod jednotnou cenou, není tu zcela určitě něco v pořádku. Zároveň neplatí vždycky, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Na trhu najdete i předražené značky, které často lákají na oleje “vyšší kvality”. Kvalitu ale doporučuji hodnotit hlavně podle zásad zmíněných výše. Doporučuji držet se ověřených značek, které hlavně netají žádné informace o sobě a svých produktech. Moje nejoblíbenější značka esenciálních olejů je Pranarom, to je jasné, proto ji najdete i u mě v e-shopu 😁. Mám ale ráda i další kvalitní značky, třeba oleje od Florihany z Francie 🤩.