Publikováno

Jak si vybrat svůj aroma difuzér

Jak si vybrat aroma difuzér

Aroma difuzéry umožňují využít jednoduše a efektivně koncentrované síly esenciálních olejů a vytvořit doma voňavé, zdravé a harmonizující prostředí. Difúzi esenciálních olejů můžete využít nejen jako přírodní alternativu k provonění vašeho bytu, kanceláře, nebo třeba auta, ale i k terapeutickým účelům. Aroma difuzér oceníte třeba v období nachlazení, k navození klidného spánku, k odpuzení nežádoucímu hmyzu, nebo prostě jen tak pro dobrou náladu :).

Na trhu je velké množství difuzérů, které fungují na různých principech. Budou se taky lišit v použitých materiálech, možnostech naprogramování, velikosti, nebo designu. To bohužel nijak neulehčuje situaci při výběru difuzéru. Ráda bych proto shrnula ty nejzákladnější informace, které vám pomůžou při rozhodování a výběru toho vašeho „ideálního“ aroma difuzéru.

Pro terapeutické účely se upřednostňují aroma difuzéry, které fungují na principu difúze za studena. Takové difuzéry rozptylují aromatické molekuly bez zahřívání esenciálního oleje a tím uchovávají všechny jeho vlastnosti. Do této kategorie spadají dva typy difuzérů, oba mají své výhody a nevýhody.

1. VZDUCHOVÉ (NEBULIZAČNÍ) AROMA DIFUZÉRY

Aroma difuzéry tohoto typu mívají většinou moderní design kombinující ušlechtilé materiály jako je dřevo, sklo, nebo keramika. Jsou proto často skvělou dekorací do interiérů. Nebulizační difuzéry jsou velmi efektivní a výkonné a jsou tak ideální pro aromaterapii. Difúzi stačí zapnout jen na krátkou dobu (10-15 min) a místnost se krásně prosytí esenciálním olejem. Pokud milujete aromaterapii a chcete jednoduchý a výkonný přístroj, bude pro vás nebulizační difuzér skvělou volbou. Nevýhodou je jen jejich hlučnost a něco větší spotřeba esenciálního oleje. Difuzéry mají vzduchovou pumpu, která lehce „vrní“. Přesto patří tenhle typ difuzérů mezi mé nejoblíbenější a mám je doma i v kanceláři.

Aroma difuzér BO černý
Aroma difuzér Bo černý

Do difuzéru se aplikuje čistý esenciální olej (nebo směs es. olejů) bez vody.

Princip: do skleněné baňky difuzéru se aplikuje malé množství esenciálního oleje (cca 10-15 kapek), vzlínáním se es. olej dostane do Venturiho trubičky z foukaného skla. Pomocí malé pumpy je pak do esenciálního oleje vháněn vzduch a dochází k rozptylování aromatických molekul do místnosti.

skleněná baňka difuzéru
Nebulizační baňka aroma difuzéru BO

Výhody

 • Jednoduchá obsluha
 • Design a kvalitní materiály
 • Vysoká efektivita rozptylování účinných látek – skvělé v aromaterapii
 • Výkonnost – ideální do velkých prostor (některé difuzéry zvládnou v pohodě a rychle provonět místnosti o velikosti až 100 m2)
 • Nezvlhčují místnosti (může být výhodou pokud si vyšší vlhkost nepřejete).

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Křehkost (sklo)
 • Větší spotřeba esenciálního oleje
 • Nezvlhčuje vzduch
 • Skleněnou baňku difuzéru je potřeba pravidelně čistit
 • Vzduchová pumpa je slyšet (difuzér „vrní“)

2. ULTRAZVUKOVÉ AROMA DIFUZÉRY 

Ultrazvukové difuzéry mívají nadčasový a moderní design. Jsou velmi spolehlivé, tiché a navíc zvlhčují vzduch. Difuzéry se velmi lehce obsluhují a udržují. Tenhle typ difuzérů mám taky ráda i když je o trochu méně efektivní a výkonný než difuzér nebulizační. Velkou výhodou může být tichý chod difuzéru (záleží ale na konkrétním difuzéru, chce to vyzkoušet, nebo prohlédnout recenze). Ultrazvukových difuzérů je na trhu celá řada, proto doporučuji držet se kvalitních a ověřených značek. Pokud chcete doma vytvořit pomocí difuzéru hlavně relaxační atmosféru a nevadí vám o něco menší aromaterapeutický účinek , bude pro vás ultrazvukový difuzér ideální.

Ultrazvukový aroma difuzér Omelia.
Ultrazvukový aroma difuzér Omelia.

Do nádrže difuzéru se aplikuje voda + pár kapek esenciálního oleje.

Princip: Do nádrže difuzéru se naleje doporučené množství vody + 3 až 15 kapek esenciálního oleje (nebo směsi es. olejů). Na dně nádrže je vibrující membrána, která generuje jemnou mlhu obohacenou o esenciální oleje.

Výhody

 • Jednoduchá obsluha a údržba
 • Spolehlivost a odolnost
 • Nižší cena (záleží na materiálech a velikosti difuzéru
 • Menší spotřeba esenciálního oleje
 • Zvlhčení vzduchu
 • Tichý provoz
 • Existují i přenosné USB varianty

Nevýhody

 • Nižší efektivita rozptylování účinných látek
 • Zvlhčení vzduchu (může být nevýhoda, pokud si větší vlhkost prostor nepřejeme)

Ostatní zařízení, které fungují na principu zahřívání EO (aroma lampy) nejsou k terapeutickým účelům vhodné. Působením tepla totiž dochází k denaturaci biochem. složení esenciálního oleje, který pak může ztratit potřebný biologický účinek.


Jaké parametry tedy můžu vzít při výběru aroma difuzéru v úvahu? 

 • princip difúze – vzduchový vs. ultrazvukový difuzér (rozdíly viz výše)
 • nastavitelnost intenzity a intervalů difúze – tady záleží na preferencích každého z nás. Některé difuzéry jsou programovatelné, u jiných si můžeme zvolit mezi různými intervaly difúze, nebo nastavit intenzitu difúze. Někdo upřednostňuje minimalistickou jednoduchost ovládání, někdo si zase radši difúzi přesně naprogramuje podle svých představ.
 • výkonnost difúze – u každého difuzéru je uvedeno, do jak velkých místností se hodí.
 • materiály – na trhu je velké množství různých difuzérů, cena většinou souvisí s použitými materiály. Pokud vám na designu, nebo materiálu zas až tak nezáleží, můžete si vybrat levnější varianty, většinou jsou to difuzéry plastové. Pokud dáváte přednost přírodním a trochu ekologičtějším materiálům, volte difuzéry ze dřeva, bambusu, nebo keramiky. Záleží taky na tom, kde bude difuzér umístěný, pokud se vám např. budou okolo prohánět děti, možná je lepší vyhnout se křehkému sklu.
 • design – máte designový byt, dům, nebo kancelář a potřebuje difuzér, který bude zároveň dekorativním a reprezentativním prvkem? Nebo vám na designu nezáleží a upřednostňujete pouze funkčnost? Odpovědět si musíte sami, nicméně výběr na trhu je veliký a jsem si jistá, že najdete kousek, který bude přesně podle vašich představ.

No a jak je to s esenciálními oleji do difuzéru?

Zvolte vždy takové es. oleje, které jsou k difúzi vhodné. Některé jsou např. příliš vzácné a drahé pro tento způsob použití, jiné zase mohou působit leptavě, pokud se nenaředí a některé esenciální oleje nejsou vhodné pro všechny (děti, těhotné a kojící ženy). K esenciálním olejů přistupujte vždy s respektem, obsahují totiž vysoké koncentrace účinných látek.

Použít můžete buď jednodruhové esenciální oleje (pár tipů najdete tady), nebo použijte hotové směsi esenciálních olejů připravené přímo k difúzi. Vybrat si můžete třeba ze směsi na odpuzení komárů, na relaxaci, nebo na pročištění vzduchu do dětského pokojíčku.

Na co si dát pozor:

 • vždycky dbejte na kvalitu esenciálních olejů
 • používejte jen es. oleje vhodné k difúzi
 • používejte od 3 měsíců věku dítěte – oleje vybírejte v souladu s věkem dítěte
 • pozor v těhotenství a při kojení
 • difuzér v ložnici vypněte min. 30 minut před tím, než půjdete spát
 • pozor na domácí zvířata, zejména kočky jsou k esenciálním olejům velmi citlivé a ve vysokých koncentracích pro ně mohou být toxické

V případě nejasností se vždycky raději obraťte na certifikovaného terapeuta, poradí vám nejlépe.

Příklady esenciálních olejů, které jsou vhodné k difúzi:

Borovice lesníPinus sylvestris, CitronCitrus limonum, Citronela Jáva – Cymbopogon winterianus, Eukalyptus radiata – Eucalyptus radiata ssp radiata, Lavandin super – Lavandula x burnatii CLONE super, Levandule pravá – Lavandula angustifolia ssp angustifolia, Petit grain – Citrus aurantium ssp amara, Pomeranč sladkýCitrus sinensis, Ravintsara – Cinnamomum camphora cht. cineol, Skořicovník kafrový (Ho-sho) – Cinnamomum camphora cht. linalol, Tea treeMelaleuca alternifolia 

Přidávám ještě jeden článek, který se také věnuje výběru difuzéru: „Vybíráte difuzér, poradíme vám, jak na to.


Kouzlo esence
Kouzlo esence