Jak si vybrat svůj aroma difuzér

Aroma difuzér.

Aroma difuzéry umožňují jednoduše a efektivně využít koncentrované síly esenciálních olejů a vytvořit doma voňavé, zdravé a harmonizující prostředí. Difuzéry esenciálních olejů můžete využít nejen jako přírodní alternativu k provonění vašeho bytu, kanceláře, nebo třeba auta, ale i k terapeutickým účelům.

Na trhu je velké množství difuzérů založených na různých technologiích. To bohužel nijak neulehčuje situaci při výběru difuzéru. Najednou se vynoří spoustu otázek. Často slýchám třeba tyhle: dává se do difuzéru jen esenciální olej, nebo i voda?, kolik je potřeba oleje?, bude difuzér zvlhčovat vzduch? a vůbec, jak to celé vlastně funguje? :). Ráda bych shrnula pár základních informací, které vám pomůžou při rozhodování a výběru toho vašeho „ideálního“ difuzéru.

Pro terapeutické účely se upřednostňují aroma difuzéry, které fungují na principu difúze za studena. Takové difuzéry rozptylují aromatické molekuly bez zahřívání esenciálního oleje a tím uchovávají všechny jeho vlastnosti. Do této kategorie spadají dva typy difuzérů, oba mají své výhody a nevýhody.

1. VZDUCHOVÉ (NEBULIZAČNÍ) DIFUZÉRY

Aroma difuzéry tohoto typu mývají většinou moderní design kombinující ušlechtilé materiály jako je dřevo, sklo, nebo keramika. Jsou proto často skvělou dekorací do interiérů.

Do difuzéru se aplikuje čistý esenciální olej (nebo směs es. olejů) bez vody.

Princip: do skleněné baňky difuzéru se aplikuje malé množství esenciálního oleje (cca 1-2 čajové lžičky), vzlínáním se es. olej dostane do Venturiho trubičky z foukaného skla. Pomocí malé pumpy je pak do esenciálního oleje vháněn vzduch a dochází k rozptylování aromatických molekul do místnosti.

Výhody: jednoduchá obsluha, design a kvalitní materiály, výkonnost – ideální do velkých prostor (některé difuzéry zvládnou v pohodě a rychle provonět místnosti o velikosti až 100m2), nezvlhčují místnosti (může být výhodou pokud si vyšší vlhkost nepřejete)

Nevýhody: vyšší cena, křehkost (sklo), nezvlhčují vzduch, skleněnou baňku difuzéru je potřeba pravidelně čistit, vzduchová pumpa na plný výkon může být hlučnější


2. ULTRAZVUKOVÉ DIFUZÉRY 

Ultrazvukové difuzéry mívají nadčasový a moderní design. Jsou velmi spolehlivé, tiché a navíc zvlhčují vzduch. Difuzéry se velmi lehce obsluhují a udržují.

Do nádrže difuzéru se aplikuje voda + pár kapek esenciálního oleje.

Princip: Do nádrže difuzéru se naleje doporučené množství vody + 3 až 15 kapek esenciálního oleje (nebo směsi es. olejů). Na dně nádrže je vibrující ultrazvuková membrána, která generuje jemnou mlhu obohacenou o esenciální oleje.

Výhody: jednoduchá obsluha a údržba, spolehlivost a odolnost, nižší cena (záleží na materiálech a velikosti difuzéru), zvlhčuje vzduch, tichý provoz, existují i přenosné USB varianty,

Nevýhody: nižší efektivita rozptylování účinných látek, zvlhčení vzduchu (může být nevýhoda, pokud si větší vlhkost prostor nepřejeme)


Ostatní zařízení, které fungují na principu zahřívání EO (aroma lampy) nejsou k terapeutickým účelům vhodné. Působením tepla totiž dochází k denaturaci biochem. složení esenciálního oleje, který pak může ztratit potřebný biologický účinek.

Jaké parametry tedy můžu vzít při výběru aroma difuzéru v úvahu? 

 • princip difúze – vzduchový vs. ultrazvukový difuzér (rozdíly viz výše)
 • nastavitelnost intenzity a intervalů difúze – tady záleží na preferencích každého z nás. Některé difuzéry jsou programovatelné, u jiných si můžeme zvolit mezi různými intervaly difúze, nebo nastavit intenzitu difúze. Někdo upřednostňuje minimalistickou jednoduchost ovládání, někdo si zase radši difúzi přesně naprogramuje podle svých představ.
 • výkonnost difúze – u každého difuzéru je uvedeno, do jak velkých místností se hodí.
 • materiály – na trhu je velké množství různých difuzérů, cena většinou souvisí s použitými materiály. Pokud vám na designu, nebo materiálu zas až tak nezáleží, můžete si vybrat levnější varianty, většinou jsou to difuzéry plastové. Pokud dáváte přednost přírodním a trochu ekologičtějším materiálům, volte difuzéry ze dřeva, bambusu, nebo keramiky. Záleží taky na tom, kde bude difuzér umístěný, pokud se vám např. budou okolo prohánět děti, možná je lepší vyhnout se křehkému sklu.
 • design – máte designový byt, dům, nebo kancelář a potřebuje difuzér, který bude zároveň dekorativním a reprezentativním prvkem? Nebo vám na designu nezáleží a upřednostňujete pouze funkčnost? Odpovědět si musíte sami, nicméně výběr na trhu je veliký a jsem si jistá, že najdete kousek, který bude přesně podle vašich představ.

 

No a jak je to s esenciálními oleji do difuzéru?

Zvolte vždy takové es. oleje, které jsou k difúzi vhodné. Některé jsou např. příliš vzácné a drahé pro tento způsob použití, jiné zase mohou působit leptavě, pokud se nenaředí a některé esenciální oleje nejsou vhodné pro všechny (děti, těhotné a kojící ženy). K esenciálním olejů přistupujte vždy s respektem, obsahují totiž vysoké koncentrace účinných látek.

Použít můžete buď jednotlivé esenciální oleje (pár typů najdete tady), nebo použijte hotové směsi esenciálních olejů připravené přímo k difúzi. Vybrat si můžete třeba ze směsi na odpuzení komárů, na relaxaci, nebo na pročištění vzduchu do dětského pokojíčku.

Na co si dát pozor:

 • vždycky dbejte na kvalitu esenciálních olejů
 • používejte jen es. oleje vhodné k difúzi
 • používejte od 3 měsíců věku dítěte – oleje vybírejte v souladu s věkem dítěte
 • pozor v těhotenství a při kojení
 • difuzér v ložnici vypněte min. 30 minut před tím, než půjdete spát
 • pozor na domácí zvířata, zejména kočky jsou k esenciálním olejům velmi citlivé a ve vysokých koncentracích pro ně mohou být toxické

V případě nejasností se vždycky raději obraťte na certifikovaného terapeuta, poradí vám nejlépe.

Příklady esenciálních olejů, které jsou vhodné k difúzi:

Borovice lesní – Pinus sylvestris, Citron – Citrus limonum, Citronela Jáva – Cymbopogon winterianus, Eukalyptus radiata – Eucalyptus radiata ssp radiata, Lavandin super – Lavandula x burnatii CLONE super, Levandule pravá – Lavandula angustifolia ssp angustifolia, Petit grain – Citrus aurantium ssp amaraPomeranč sladký – Citrus sinensis, Ravintsara – Cinnamomum camphora cht. cineol, Skořicovník kafrový (Ho-sho) – Cinnamomum camphora cht. linalol, Tea tree – Melaleuca alternifolia 

www.kouzloesence.cz
Komentáře