Posted on

Jaké esenciální oleje do difuzéru

Esenciální oleje vhodné do aroma difuzéru

Máte doma aroma difuzér a nevíte, jaké esenciální oleje můžete k difúzi použít? Některé esenciální oleje jsou pro difúzi ideální, jiné se zase k difúzi nehodí a je lepší se jim vyhnout.

Nejjednodušší možností je vybrat si ze synergický směsí esenciálních olejů, které jsou připravené speciálně do aroma difuzéru. Zvolíte si tu správnou směs podle účelu difúze a vašeho rozpoložení a je to :).

esenciální oleje do difuzéru

Pokud si chcete do aroma difuzéru namíchat vlastní směs, mrkněte na několik tipů, které se vám při výběru těch pravých esenciálních olejů můžou hodit.

  • Uvolnění, relax, spánek… Pro klidné usínání je ideální levandule a mandarinka – difúze v ložnici 15 min před spaním. Tyhle vůně vás uvolní a pomůžou navodit kvalitní spánek. Pro dobré spaní se hodí taky esenciání olej z grapefruitu. Pomáhá zahnat negativní myšlenky a starosti, které se často před spaním prohání v naší mysli a brání nám usnout. Pro relaxaci můžete sáhnout třeba po Bergamotu, Heřmánku, Gerániu, nebo Santalovém dřevu.
  • Pro udržení jasné mysli vyberte třeba Patchouli, Růžové dřevo, Borovici lesní, Rozmarýn, nebo Vavřín.
  • Neutralizace pachů… Máta pomáhá účinně maskovat zápach tabáku. Používá se v kombinaci s jinými esenciálními oleji, protože koncentrace ve směsi nesmí překročit 5 % (může dráždit oči). Na toaletě zase využijete Eukalyptus citronový, Citron, Grapefruit, nebo Pomeranč sladký. Zápach moči zneutralizuje třeba Borovice lesní, nebo Jedle balsamová.
  • Při nežádoucím zápachu potu… Použijte Lavandin, nebo Geranium rose. Používají se třeba taky k výrobě deodorantů spolu s Palmarosou.
  • K dezinfekci a vyčištění vzduchu použijte třeba Citron, Eukalyptus, Ravintsaru, nebo Saro. Eucalyptus radiata ssp. radiata je super v zimních obdobích.

Naše oblíbené esenciální oleje vhodné k difúzi:

V tabulce najdete naše nejoblíbenější esenciální oleje do difuzéru, jejich doporučené maximální % ve směsi a tipy na esenciální oleje, se kterými je můžete kombinovat.

Borovice lesní (Pinus sylvestris)

Doporučené max. ve směsi: 60 %. Nějčastější využití: vánoční atmosféra, onemocnění dýchacích cest, čištění vzduchu. Kombinovatelné EO: Eukalyptus radiata, Ravintsara, Niaouli, Ho-sho, Citron, Pomeranč sladký, Levandule pravá, Lavandin super.

Citron (Citrus limonum)

Doporučené max. ve směsi: 80 %. Nejčastější využití: čištění vzduchu, prevence respiračních onem. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Ravintsara, Eukalyptus radiata, Niaouli, Tea tree, Borovice lesní, Petit grain, Levandule pravá.

Citronela Jáva (Cymbopogon winterianus)

Doporučené max. ve směsi: 80 %. Nejčastější využití: odpuzování komárů, neutralizace pachů. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Tea tree, Niaouli, Ravintsara, Lavandin super.

Eukalyptus citronový (Eucalyptus citriodora CHT. citronelal)

Doporučené max. ve směsi: 80 %. Nejčastější využití: odpuzování hmyzu, chronická respirační onem. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Tea tree, Niaouli, Ravintsara, Lavandin super, Borovice lesní.

Eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata ssp radiata)

Doporučené max. ve směsi: 30 %. Nejčastější využití: rýma, chřipka, bronchitida, oslabená imunita. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Borovice lesní, Citron, Pomeranč sladký.

Geránium rose (Pelargonium x asperum)

Doporučené max. ve směsi: 30 %. Nejčastější využití: vůně růže, odpuzování hmyzu, otevření srdeční čakry. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Citron, Pomeranč sladký, Levandule pravá, Lavandin super, Citronela Jáva, Eukalyptus citronový.

Lavandin super (Lavandula x burnatii CLONE super)

Doporučené max. ve směsi: 80 %. Nejčastější využití: stres, nervozita, neklid, problémy s usínáním. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Ravintsara, Citron, Pomeranč sladký, Petit grain, Ylang-ylang.

Levandule pravá (Lavandula angustifolia ssp angustifolia)

Doporučené max. ve směsi: 80 %. Nejčastější využití: stres, nervozita, neklid, problémy s usínáním a spánkem, úzkost, strach, deprese. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Ravintsara, Citron, Pomeranč sladký, Petit grain, Ylang-ylang.

Petit grain (Citrus aurantium ssp amara)

Doporučené max. ve směsi: 60 %. Nejčastější využití: difúze v dětském pokoji, stres, nervozita, neklid. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Ylang-ylang, Ravintsara, Geránium rose, Citron, Pomeranč sladký.

Pomeranč sladký (Citrus sinensis)

Doporučené max. ve směsi: 80 %. Nejčastější využití: navození svěží a pozitivní atmosféry, čištění vzduchu, vhodný do mnoha synergických směsí. Kombinovatelné EO: Borovice lesní, Ho-sho, Levandule pravá, Lavandin super, Citronela Jáva, Citron.

Ravintsara (Cinnamomum camphora cht. cineol)

Doporučené max. ve směsi: 60 %. Nejčastější využití: respirační onemocnění, antivirové účinky, vhodný i pro děti, těhotné a seniory, problémy s usínáním. Kombinovatelné EO: Niaouli, Ho-sho, Levandule pravá, Lavandin super, Citron, Petit grain.

Ho-sho (Cinnamomum camphora cht. linalol)

Doporučené max. ve směsi: 80 %. Nejčastější využití: problémy s usínáním a spánkem, melancholie, smutek, deprese, koncentrace a pozornost, vhodný i pro děti a seniory. Kombinovatelné EO: Levandule pravá, Tymián cht. linalol, Petit grain, Lavandin super, Citron, Pomeranč sladký.

Tea tree (Melaleuca alternifolia)

Doporučené max. ve směsi: 60 %. Nejčastější využití: široké antibakteriální účinky, respirační onemocnění, desinfekční účinky, roztoči, blechy. Kombinovatelné EO: Ho-sho, Niaouli.

Ylang-ylang (Cananga odorata)

Doporučené max. ve směsi: 15 %. Nejčastější využití: proti zápachu, proti bolesti v paliativní péči, různé nervové problémy. Kombinovatelné EO: Citron, Pomeranč sladký, Levandule pravá, Lavandin super, Ho-sho, Petit grain.

Esenciální oleje, kterým je lepší se vyhnout:

Esenciální oleje obsahující fenoly nebo ketony nejsou vhodné k difúzi. Mohou působit dráždivě, nebo toxicky. Je to třeba Hřebíček, Oregano, Saturejka horská, Tymián, Šalvěj, Izop.

Některé esenciální oleje mají nepříjemnou vůni, i těm je lepší se vyhnout 🙂 – třeba Kmín, Cypřiš, Mrkev, Smil a Jalovec.