Publikováno

Jakou kosmetiku používat pro miminka

Jakou kosmetiku používat pro miminka

Miminka si samozřejmě zaslouží tu nejlepší a nejšetrnější péči :). Stejně jako u dospělých, tak i u dětí bohužel neexistuje univerzální návod na péči o pokožku. Každému vyhovuje trochu něco jiného. Z mého pohledu je u miminek zásadní držet se co nejvíc pravidla „MÉNĚ JE VÍCE“. Dětská kůže se totiž od té dospělé v mnohém liší a některé její funkce ještě nejsou zcela vyvinuté. Tady je pár příkladů pro lepší představu:

  • pokožka (epidermis – zevní vrstva) je u dítěte tenčí a spoje mezi jednotlivými kožními buňkami jsou nestabilní
  • spojení mezi pokožkou (dermis) a škárou ještě není pevné
  • nedokonalá funkce potních žláz
  • nezralý lipidový ochranný film
  • nevyvinutý kožní mikrobiom (ekologická komunita komenzálů, žijících v symbióze s pato- genními mikroorganizmy a společně osídlujících kožních povrch)

Ze všech uvedených rozdílů je jasné, že má dětská kůže nedostatečnou ochrannou bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím. Potřebné ochranné funkce se s věkem teprve postupně vyvíjí. Čím méně proto budeme zatěžovat pokožku miminka různými kosmetickými produkty, tím lépe.

aroma masáž miminek

Připravila jsem pro vás několik tipů na produkty a postupy, které se mi osvědčily.

Jak šetrně čistit zadeček miminka

  1. Na čištění si pořiďte pratelné ubrousky, místo těch jednorázových vlhčených. Ve vlhčených ubrouscích totiž musí být vždy konzervant (to aby se nezkazily), který může dětskou pokožku dráždit. Musím se přiznat, že většina vlhčených ubrousků mě svým složením spíš „děsí“. Pratelné ubrousky můžete používat opakovaně a zmenšit tím množství vyprodukovaného odpadu.
  2. Pratelný ubrousek namočte v čisté vodě (nebo ve vodě s trochou meruňkového oleje), zadeček očistěte a pořádně osušte.  Zadeček můžete taky čistit rovnou pod tekoucí vodou v umyvadle, nebo sprše (já jsem si na to nikdy netroufla, ale moje sestra tohle zvládla u obou svých dětí :). Pokožku můžete po umytí jemně hydratovat několika kapkami meruňkového oleje (není to ale nutné).
  3. Na cesty se hodí pratelné ubrousky + voda s olejem v lahvičce s rozprašovačem (před použitím pořádně lahvičku protřepejte).

Související produkty

[products ids=“3414, 3421, 3385, 3470″ columns=“4″ orderby=“date“]


Jak a čím mýt miminko

Myslím, že není potřeba koupat miminko každý den. Většinou si při mytí vystačíte s čistou vodou, případně můžete použít šetrné přírodní mýdlo.

  1. Pokud není miminko nijak extra ušpiněné, vystačíte si v pohodě s čistou vodou.
  2. V případě potřeby vyberte šetrné mýdlo – nejlépe vyrobené za studena, bez esenciálních olejů, s pečujícími rostlinnými oleji. Za sebe doporučuji olivové mýdlo. Mýdla použijte jen malé množství.

Miminko můžete umývat jen tak rukou, nebo můžete použít přírodní houbičku, nebo žíňku.

Jak hydratovat pokožku miminka a zmírnit její podráždění

Po koupání není za normálních okolností potřeba aplikovat na pokožku žádné další kosmetické produkty. Některá miminka mají ale pokožku citlivější a třeba oblečení, nebo plenky můžou pokožku podráždit. V takových případech můžete použít šetrné produkty, které podrážděnou pokožku uklidní.

  1. K hydrataci pokožky můžete použít za studena lisovaný rostlinný olej. Za sebe doporučuji meruňkový olej, nebo měsíčkový olej (macerát).
  2. K hydrataci můžete také vyzkoušet nerafinované bambucké máslo, ale pozor, ne všem vyhovuje. Před použitím zahřejte máslo v rukou, bude se pak lépe aplikovat. Další možností je taky šetrný balzám pro děti (směs rostlinných olejů a másel).
  3. K uklidnění podrážděné pokožky vyzkoušejte čistý hydrolát (květovou vodu). Za sebe doporučuji třeba hydrolát z levandule, nebo heřmánku – stačí ho mít v lahvičce s rozprašovačem a aplikovat na podrážděné místo.
  4. Při větším podráždění pokožky (např. opruzeninách) vyzkoušejte zinkovou mastičku (vysušuje), ale pozor na ty konvenční, většinou obsahují zbytečné složky. Dobré zkušenosti mám třeba se zinkovou mastičkou od Weledy (Měsíčkový kojenecký krém). Případně si můžete umíchat zinkovou mastičku doma (oxid zinečnatý non nano smícháte s rostlinným olejem).

Tak a to je všechno :). Doporučuji nenechat se zvyklat reklamními kampaněmi a doporučeními kosmetických firem a opravdu se držet pravidla „MÉNĚ JE VÍCE“.

Kouzlo esence
Zdroj: slow-cosmetique.com