Publikováno

Není mýdlo jako mýdlo

přírodní mýdla vyrobená ručně za studena

Mýdlo vyrobené tradiční metodou za studena, může být skvělým produktem smysluplné péče. Na rozdíl od klasických mýdel vyráběných průmyslově je takové mýdlo velmi šetrné a jemné.

Co přesně je mýdlo vyrobené za studena, proč jsme si ho tak oblíbili a jak si pro sebe vybrat to správné?

Co je mýdlo vyrobené za studena a jak se vyrábí?

Mýdlo je vlastně směs alkalických solí mastných kyselin a glycerinu. Při výrobě se smíchají kvalitní rostlinné oleje s roztokem hydroxidu sodného a dojde k chemickému procesu zmýdelnění za studena – saponifikaci.

969450_475961245806824_1615262094_n

Při výrobě se mýdlová hmota nemusí zahřívat a tak zůstanou v rostlinných olejích všechny cenné složky – mastné kyseliny, vitamíny, antioxidanty, atd. Obsahuje přirozeně glycerin, který se z mýdla při výrobě neodstraňuje, tak jako při průmyslové výrobě. Takové mýdlo tak pokožku nejen myje, ale zároveň o ní taky pečuje a to je jedna z velkých výhod.

Zjednodušený vzorec výroby mýdla:

Rostlinný olej + roztok hydroxidu sodného => mýdlo + přirozeně se vyskytující glycerin + rostlinný olej z přetučnění

 

 

Přetučnění je procento nezreagovaných olejů (nezmýdelněných), které zůstane v mýdle na konci procesu výroby. Obvykle se pohybuje okolo 5 – 8 %.

Jednotlivé kroky výroby:

 • pečlivě se odměří ingredience – rostlinná másla a oleje, přírodní barviva, bylinky, esenciální oleje, …
 • do směsi olejů se přidá roztok hydroxidu sodného
 • míchání ponorným mixérem až do začátku procesu zmýdelnění
 • nalití do forem
 • cca po 24 až 48 hodinách se mýdlo krájí
 • mýdlo „zraje“ 4 až 6 týdnů

Mýdlo vyrobené za studena narozdíl od klasických mýdel nevysušuje a nedráždí. Pleť je po umytí hebká, vláčná a pružná. Rozdíl poznáte na první dotek. 🙂 100% přírodní mýdlo navíc nezatěžuje životní prostředí a je zcela biodegradabilní. Nadšení budou i zastánci „bez obalového“nakupování.

Co je dobré vědět o mýdle vyrobeném za studena:

 • pečuje o pokožku – některá mýdla jsou bohatá na hydratační složky, pokožku hydratují tak, jako byste po sprchování použili pleťové mléko, nebo olej. Jsou to třeba mýdla s oslím mlékem, medem, nebo vhodnými rostlinnými oleji (arganový, měsíčkový, …)
 • mýdlo vyrobené za studena (i když je přetučněné) zůstává mýdlem a jeho pH je zásadité (okolo 9). Nemusí vám proto vyhovovat, pokud potřebujete produkty s neutrálním pH (např. u těžkých ekzémů). U ekzému jsou reakce hodně individuální, někomu mýdlo vyhovuje a dokonce i pomáhá, někomu naopak nesedí. Chce to vyzkoušet a případně radši vybírat mýdla s vyšším přetučněním a vhodným, jednoduchým složením (např. měsíčkový olej, bambucké máslo, mandlový olej).
 • mýdlo je úsporné – vydrží vám opravdu dlouho (přibližně jako dvě 250 ml balení sprchového gelu). Používejte vhodnou mýdlenku (s otvory, nebo vroubky), aby mýdlo nezůstávalo ve vodě. Vydrží vám déle.
 • mýdlo můžete použít k mytí vlasů – mýdlo na vlasy (nebo taky tuhý šampon) bývá obohacené o jemné povrchově aktivní a antistatické látky – třeba jíl, hedvábí, rýžový škrob,…
 • mýdlo je ideální v péči o miminka – přestože je nejlepší miminka omývat jen čistou vodou, někdy to nestačí. V takovém případě je jemné mýdlo ideálním pomocníkem. Pro děti a těhotné ženy jsou určená mýdla bez esenciálních olejů.
 • mýdlo vyrobené za studena pění o trochu méně, než průmyslově vyrobené, ale myje stejně dobře a nevysušuje pokožku.

Jak poznáte mýdlo vyrobené za studena

 • mýdla mají většinou přírodní barvu – béžová, písková, šedá, khaki, hnědá, okrová, žlutá. Můžou být mramorované. K obarvení jsou ideálně použitá přírodní barviva – jíly, minerální prášek, výtažky z rostlin, indigo, kurkuma, práškové uhlí,…
 • mýdla jsou většinou vyráběná ručně, jejich tvar je často jednoduchý, někdy bývá tvar díky ručnímu krájení nedokonalý
 • mýdlo vyrobené za studena je o trochu mastnější než průmyslově vyráběné mýdlo
 • mýdla mají jemnou vůni po esenciálních olejích, bylinkách, rostlinných extraktech, … nebo mají jednoduše jenom vůni rostlinných olejů.

Než si koupíte mýdlo, zkontrolujte si vždycky složení na etiketě, jakým složkám se nejlépe vyhnout si přečtěte tady.

V obchodu Kouzlo esence najdete jen 100% přírodní mýdla vyrobená ručně za studena.

Jak mýdlo vyrobené za studena používat?

Možná budete překvapeni, ale přírodní mýdlo lze úplně v pohodě použít třeba místo sprchového gelu, někdy i místo šampónu. Není tedy jen k mytí rukou, nebo provonění skříní. Mýdla vyrobená za studena jsou vhodná pro všechny typy pleti, zvládnou i péči o pokožku velmi citlivou, atopickou a používat je mohou i malé děti. Pokud je mýdlo obohacené o esenciální oleje působí navíc i aromaterapeuticky. Vybírejte však pečlivě a s rozvahou, protože zrovna třeba esenciální oleje nejsou vhodné pro všechny a je potřeba na to myslet. Mýdla s esenciálními oleji se nedoporučují těhotným ženám (zejména 1. trimestr), kojícím ženám (esenciální olej prostupuje do mateřského mléka) a malým dětem do 3 let věku. Vždy se řiďte informacemi na obale.


Související produkty:

[products ids=“3385, 3380, 3379, 3449″ columns=“4″ orderby=“date“]


Jak si pro sebe vybrat správné mýdlo?

 • sledujte složení na etiketě – je lepší vyhnout se potencionálně dráždivým látkám, syntetickým barvám a vůním, z etického hlediska se můžete vyhnout palmovému oleji
 • vyberte si mýdlo podle typu vaší pleti
 • pokud jste těhotná, nebo kojíte, vyhněte se mýdlům s esenciálními oleji
 • vyberte si vůni podle vašeho gusta – někomu vyhovují jemné květinové vůně, někdo dá zas přednost intenzivnějším osvěžujícím vůním, a nebo prostě jenom vůním samotných olejů. Mýdlo se svěží vůní ocení třeba pánové :).
 • výrobců mýdel je teď velká spousta a proto doporučujeme nakupovat od těch prověřených
Kouzlo esence
Kouzlo esence