Opalovací krémy Badger FAQ

Jaký je rozdíl mezi opalovacími krémy s chemickými a minerálními filtry?

Minerální filtry v opalovacích krémech (jako jsou třeba Badger) tvoří tenoučký film na povrchu pokožky, který odráží, absorbuje a rozptyluje UV záření pomocí oxidu zinečnatého a / nebo oxidu titaničitého. V opalovacích krémech Badger je použitý pouze oxid zinečnatý non-nano, který je považován za nejbezpečnější a nejúčinnější. Chemické filtry jsou narozdíl od těch minerálních absorbovány do pokožky. Většina chemických filtrů chrání buď před UVA, nebo před UVB zářením, ale ne před obojím. Z toho důvodu se v konvenčních opalovacích krémech používá kombinace různých chemických látek. Vzhledem k tomu, že tyto chemické látky pronikají do pokožky, existuje riziko podráždění nebo alergie. Některé syntetické látky se navíc mohou dostat do krve a způsobit nežádoucí zdravotní účinky.

Proč jsou opalovací krémy s minerálními filtry dražší než ty klasické?

Cena ingrediencí v šetrných přírodních opalovacích krémech je výrazně vyšší, než cena ingrediencí v krémech s chemickými filtry. Tak například hlavní přísadou (1. místo v seznamu ingrediencí) většiny konvenčních opalovacích krémů je voda a u krémů Badger je to Bio slunečnicový olej. Oxid zinečnatý, který je složkou krému je navíc nejdražší účinnou látkou používanou v opalovacích krémech. Běžné opalovací krémy jsou vyrobeny výhradně z nenáročných syntetických chemikálií, a proto jsou tak levné. Přírodní složky, které v krémech Badger najdete, dělají produkty lepšími, i když zároveň dražšími.

Zanechávají opalovací krémy Badger bílou vrstvu na pokožce?

Díky použití minerálního filtru zanechává opalovací krém tenkou bílou vrstvičku, která ale částečně zmizí, pokud budete krém do pokožky chvilku masírovat. Nově mám v nabídce i Badger Opalovací krém s čirým zinkem (clear zinc), který se dá krásně rozetřít do ztracena a bílou vrstvičku nezanechává.

Bude SPF 30 stačit k moři, nebo na hory?

Ano, při správném použití (dostatečná vrstva a aplikace každé 2 hodiny) bude SPF 30 stačit. Opalovací krémy s vysokými hodnotami SPF (SPF 75 nebo SPF 100) nenabízí výrazně větší ochranu než opalovací krémy s SPF 30. Tyhle vysoké hodnoty SPF jsou navíc trochu zrádné, protože můžou navodit mylný pocit bezpečí a podporovat vás v delším pobytu na slunci. Pro představu – SPF 15 blokuje 93 % UVB paprsků, SPF 30 blokuje 97% UVB paprsků a SPF 50 blokuje 98% UVB paprsků – čím se hodnota SPF zvyšuje, tím jsou rozdíly v % ochrany před UVB menší. Nezapomeňte taky, že krém není všechno. Mnohem důležitější je dávat přednost stínu, vhodně se oblékat a nevystavovat se přímým slunečním paprskům od 11 do 16 hodin.

Jsou použité esenciální oleje fotosenzibilní?

Ne. Obecně platí, že fotosenzibilní jsou jen esenciální oleje s vysokým obsahem furanoidů. V opalovacích krémech Badger jsou použity esenciální oleje z pomeranče a mandarinky, které nejsou fototoxické. Fototoxicita byla u opalovacích krémů testována a to s negativními výsledky.

Proč je na obale uvedena jen značka UVA, chrání krém i před UVB zářením?

Ano. Ochrana před UVB zářením je jedním z klíčových parametrů opalovacího krému a na obale ji charakterizuje hodnota SPF. Na obale je pak navíc vyznačená ikonka UVA, která udává ochranu před UVA zářením (minimálně 1/3 hodnoty ochrany UVB).

Odkud pochází použitý vitamín? Je původem z non-GMO rostlin?

Použitý tokoferol (vitamin E) pochází výhradně ze slunečnicového oleje a ano, vitamin E je non-GMO (nepochází z geneticky modifikovaných rostlin).