Posted on

Opalovací krémy – jak je to s SPF

Co znamená zkratka SPF

SPF je zkratka pro Sun Protection Factor (ochranný sluneční faktor) a označuje, jak dobře bude opalovací krém chránit pokožku proti UVB slunečnímu záření. UVB záření způsobuje spálení pokožky, pokožku poškozuje a může přispět ke vzniku rakoviny kůže. Z toho důvodu je uvedení míry SPF ochrany na opalovacích krémech povinné.

Udává se například, že pokud by se vaše pokožka spálila po 10 minutách pobytu na slunci, použití opalovacího krému SPF 15 by vám umožnilo zůstat na slunci bez spálení přibližně 150 minut (faktor prodlužující čas 15 krát). Je to ale jen hrubý odhad a samozřejmě hodně záleží na typu pokožky, intenzitě slunečního záření a množství použitého opalovacího krému.

Pro optimální ochranu před slunečními paprsky doporučují odborníci použít opalovací krém s minimální hodnotou SPF 15, aplikovat dostatečné množství krému (přibližně 2 mg/cm2 pokožky) a opakovat aplikaci každé 2 hodiny. Je téměř nemožné odměřovat pokaždé správné množství krému a proto se doporučuje aplikovat dostatečnou (viditelnou) vrstvu na pokožku a pak postupně roztírat.

Důležité je, že hodnota SPF není lineární. Pokud použijete krém s dvojnásobnou hodnotou SPF, nebudete mít dvakrát vyšší ochranu před sluncem. Podívejte se na následující údaje.

SPF 15 blokuje 93 % UVB paprsků

SPF 30 blokuje 97 % UVB paprsků

SPF 50 blokuje 98 % UVB paprsků

Všimněte si, že třeba opalovací krém s SPF 50 poskytuje jen o 1 % větší ochranu než opalovací krém SPF 30. Z toho důvodu doporučuje většina dermatologů používat opalovací krémy s hodnotami SPF 15, nebo 30.

No a proč nepoužívat vysoké ochranné faktory proti slunci? Opalovací krémy s velmi vysokými SPF (jako je třeba SPF 75, nebo 100) nenabízejí výrazně větší ochranu před slunečními paprsky než SPF 30. Krémy s vysokým SPF navíc často navozují u spotřebitelů dojem, že jsou před sluncem chráněni mnohem více, než tomu tak skutečně je.

Opalovací krémy by taky měly pokožku chránit před UVA zářením a to alespoň z jedné třetiny hodnoty UVB ochrany. Opalovací krémy s vysokým SPF faktorem často nabízejí mnohem větší ochranu před UVB zářením, než před zářením UVA a to zase přispívá k mylnému dojmu o míře ochrany pokožky.A jak jsou opalovací krémy testovány?

Všechny opalovací krémy jsou podrobeny zkoušce SPF. Existují tři hlavní typy testování SPF: statické SPF, SPF voděodolnost 40 minut a SPF voděodolnost 80 minut. Všichni výrobci opalovacích krémů musí dodržovat přesně stejný test, což zaručuje konzistentní údaje o hodnotách SPF na všech opalovacích krémech s chemickými a minerálními filtry.

zdroj: www.badgerbalm.com