Publikováno

Tipy na šetrnou přírodní péči o vlasy

Jak pečovat o vlasy přírodní cestou

Ze své vlastní zkušenosti musím přiznat, že najít vyhovující přírodní šampon, je tak trochu oříšek. Klasické šampony (i ty, které se zdánlivě tváří jako přírodní) totiž často obsahují potencionální alergeny a iritanty a proto je z pohledu smysluplné péče nedoporučujeme. Aby klasický šampon dobře pěnil potřebuje sulfáty a díky obsahu vodní složky potřebuje konzervanty. Je ale pravda, že některé z nich můžou být přeci jen o trochu šetrnější, zatímco jiné z pohledu složení stojí opravdu za starou bačkoru :). Tím se přírodní péče o vlasy docela komplikuje, nezbývá totiž než hledat a zkoušet různé „alternativy“. Často takové hledání končí neúspěšně návratem k šamponové klasice.

V dnešním článku bych ráda vypsala pár tipů, jak o vlasy pečovat přírodní cestou. Můžete se inspirovat, zkoušet a sami uvidíte, co vám bude nebo nebude vyhovovat.

Na vlasy působí různé faktory vnější prostředí, které jim často na kvalitě nepřidají a můžou je narušit, nebo poškodit: slunce, vítr, sůl (mořská voda), chlor (voda v bazénu), stres, silikony, sulfáty, konzervanty a další látky, které najdeme v komerčních šamponech, dotýkání a hraní si s vlasy, příliš horké sušení, žehlení vlasů, syntetické odbarvování a barvení vlasů, atd. Tomu všemu je dobré se vyhnout a když to nejde, tak alespoň co nejvíc omezit.

Šampony

Jíly

Recept: Šampon z jílu

Ve sklenici s teplou vodou (asi 250 ml) postupně rozmíchejte:  2 vrchovaté lžíce zeleného jílu, nebo rhassoul (na mastné vlasy zelený jíl, na ostatní typy vlasů v pohodě obojí). Můžete přidat 5 kapek esenciálního oleje z Levandule pravé, nebo Ylang-ylang. Vše důkladně promíchejte. Naneste postupně na mokré vlasy a pořádně masírujte. Nechte působit alespoň dvě minuty a důkladně opláchněte.

Mýdla na vlasy

Mýdlo na vlasy je skvělá alternativa ke klasickému šamponu, bohužel ale nevyhovuje všem. Chce to vyzkoušet. Já používám mýdlo na vlasy něco málo přes rok a nemůžu si ho vynachválit. Nějaký čas mi ale trvalo, než jsem si mytí vlasů mýdlem vychytala.

Jak použít mýdlo na vlasy: mýdlem si lehce masírujte mokré vlasy, dokud se nevytvoří bohatá pěna. Já mám vlasy do půl zad a chvilku mi to trvá, než vlasy napěním po celé délce. Počítám ale, že u kratších vlasů to bude mnohem jednodušší. Potom šampon spláchněte (v mém případě zase důkladně celou délku vlasů) – použít můžete kyselý oplach k vyrovnání pH – do jednoho litru vody cca 2-3 lžíce jablečného octa, nebo šťávu z půlky citrónu. To je vše. Šampon odkládejte na mýdlenku, vydrží vám déle. Víc informací  o mýdlech na vlasy a jeho používání najdete v našem článku na blogu.


Příklady šamponů pro mastné vlasy:

[products ids=“3423, 3424, 3430″ columns=“3″ orderby=“date“]

 

Příklady šamponů pro suché vlasy:

[products ids=“3422, 3431″ columns=“3″ orderby=“date“]


Vajíčko

Může se to zdát trochu úsměvné, ale vlasy se dají umýt i obyčejným vajíčkem :). Tenhle způsob mytí praktikovala už naše babička. Není to asi na pravidelnou péči, ale proč to jednou za čas nezkusit. Třeba vám zrovna dojde váš oblíbený šampon a vajíčko bývá většinou po ruce.

Postup: vidličkou smíchejte bílek a žloutek, přelejte třeba do malé skleničky, ze které se pak bude dobře aplikovat. Vajíčko dobře vmasírujte do vlhkých vlasů a nechte několik minut působit. Potom dobře opláchněte – pozor použijte vlažnou vodu, ne horkou. Mohli byste pak totiž zkončit s omeletou na hlavě :). Mytí můžete ukončit kyselým oplachem (zneutralizuje zápach vajíčka a dodává vlasům lesk) – do jednoho litru vody cca 2-3 lžíce jablečného octa, nebo šťávu z půlky citrónu.

Různé bylinky, rostlinné prášky, mycí ořechy …

Tyhle metody zatím nemám dostatečně vyzkoušené, abych se mohla podělit o svoje zkušenosti, či recepty. Několik zajímavých receptů na šampony z bylinek najdete třeba tady. Použít se dají i různé exotické rostlinné prášky, třeba neem, henna, reetha, shikakai,… Nevýhodou je právě ta jejich exotičnost – musí se dovážet a je složité uhlídat kvalitu. Použití: prášek smícháte s vodou a vytvoří se pasta. Pastu vmasírujete do vlasů a necháte asi 10 minut působit, vlasy je potom potřeba dobře opláchnout.

Vlasové masky

Na rozdíl od šamponů se vlasové masky tvoří z přírodních ingrediencí skvěle. Můžete si libovolně namíchat různé rostlinné oleje, hydroláty, esenciální oleje, med, bylinky, tvaroh, jogurt, smetanu, avokádo, vajíčko …prostě co dům dá :). Dopřejte si vlasovou masku klidně 1x týdně.

Několik tipů, jak si doma vyrobit vlastní regenerační masku na vlasy:

Recept: Maska na vlasy z avokáda a smetany

Rozmíchejte jedno zralé avokádo se třemi lžícemi čerstvé plnotučné smetany a postupně vmasírujte do vlhkých vlasů. Vlasy zabalte do ručníku a nechte působit alespoň 30 minut. Potom  si vlasy umyjte.

Recept: Maska na vlasy z medu a jogurtu

V misce smíchejte bílý jogurt s jednou lžičkou medu. Vmasírujte do vlhkých vlasů a nechtě alespoň 30 min působit. Potom vlasy umyjte.

Recept: Olejová maska na vlasy

Do misky si dejte dvě lžíce rostlinného oleje z černého kmínu, nebo arganového oleje a přidejte 5 kapek esenciálního oleje z levandule pravé, nebo ylang-ylang. Vmasírujte pečlivě do celé délky vlasů a do pokožky hlavy. Nechte alespoň 20 minut působit a vlasy potom umyjte (možná bude potřeba umýt vlasy 2x, aby nezůstaly mastné).

Pokud dáváte přednost šamponové klasice, vybírejte alespoň  ty šetrnější z nich jako kompromis (vyzkoušené mám třeba šampony Urtekram, nebo Khadi), čtěte složení. Zkuste se vyhnout hlavně kontroverzním složkám jako jsou: konzervanty – parabeny, MIT, MCI a BIT (Methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone a benzisothiazolinone), emulgátory (PEG 100 stearate), silikony (koncovka -cone, – siloxane, – conol), syntetické vůně (parfume).

Pokud si složením nejste jistí, proklepněte si název složky na: slozeni-kosmetiky.cz nebo na ewg.org/skindeep .