
Ze své vlastní zkušenosti musím přiznat, že najít vyhovující přírodní šampon, je tak trochu oříšek. Klasické šampony (i ty, které se zdánlivě tváří jako přírodní) totiž často obsahují potencionální alergeny a iritanty a proto je z pohledu smysluplné péče nedoporučujeme. Aby klasický šampon dobře pěnil potřebuje sulfáty a díky obsahu vodní složky potřebuje konzervanty. Je ale pravda, že některé z nich můžou být přeci jen o trochu šetrnější, zatímco jiné z pohledu složení stojí opravdu za starou bačkoru :). Tím se přírodní péče o vlasy docela komplikuje, nezbývá totiž než hledat a zkoušet různé „alternativy“. Často takové hledání končí neúspěšně návratem k šamponové klasice.
V dnešním článku bych ráda vypsala pár tipů, jak o vlasy pečovat přírodní cestou. Můžete se inspirovat, zkoušet a sami uvidíte, co vám bude nebo nebude vyhovovat.
Na vlasy působí různé faktory vnější prostředí, které jim často na kvalitě nepřidají a můžou je narušit, nebo poškodit: slunce, vítr, sůl (mořská voda), chlor (voda v bazénu), stres, silikony, sulfáty, konzervanty a další látky, které najdeme v komerčních šamponech, dotýkání a hraní si s vlasy, příliš horké sušení, žehlení vlasů, syntetické odbarvování a barvení vlasů, atd. Tomu všemu je dobré se vyhnout a když to nejde, tak alespoň co nejvíc omezit.
Šampony
Jíly
Recept: Šampon z jílu
Ve sklenici s teplou vodou (asi 250 ml) postupně rozmíchejte: 2 vrchovaté lžíce zeleného jílu, nebo rhassoul (na mastné vlasy zelený jíl, na ostatní typy vlasů v pohodě obojí). Můžete přidat 5 kapek esenciálního oleje z Levandule pravé, nebo Ylang-ylang. Vše důkladně promíchejte. Naneste postupně na mokré vlasy a pořádně masírujte. Nechte působit alespoň dvě minuty a důkladně opláchněte.
Mýdla na vlasy
Mýdlo na vlasy je skvělá alternativa ke klasickému šamponu, bohužel ale nevyhovuje všem. Chce to vyzkoušet. Já používám mýdlo na vlasy něco málo přes rok a nemůžu si ho vynachválit. Nějaký čas mi ale trvalo, než jsem si mytí vlasů mýdlem vychytala.
Jak použít mýdlo na vlasy: mýdlem si lehce masírujte mokré vlasy, dokud se nevytvoří bohatá pěna. Já mám vlasy do půl zad a chvilku mi to trvá, než vlasy napěním po celé délce. Počítám ale, že u kratších vlasů to bude mnohem jednodušší. Potom šampon spláchněte (v mém případě zase důkladně celou délku vlasů) – použít můžete kyselý oplach k vyrovnání pH – do jednoho litru vody cca 2-3 lžíce jablečného octa, nebo šťávu z půlky citrónu. To je vše. Šampon odkládejte na mýdlenku, vydrží vám déle. Víc informací o mýdlech na vlasy a jeho používání najdete v našem článku na blogu.
Příklady šamponů pro mastné vlasy:
Příklady šamponů pro suché vlasy:
Vajíčko
Může se to zdát trochu úsměvné, ale vlasy se dají umýt i obyčejným vajíčkem :). Tenhle způsob mytí praktikovala už naše babička. Není to asi na pravidelnou péči, ale proč to jednou za čas nezkusit. Třeba vám zrovna dojde váš oblíbený šampon a vajíčko bývá většinou po ruce.
Postup: vidličkou smíchejte bílek a žloutek, přelejte třeba do malé skleničky, ze které se pak bude dobře aplikovat. Vajíčko dobře vmasírujte do vlhkých vlasů a nechte několik minut působit. Potom dobře opláchněte – pozor použijte vlažnou vodu, ne horkou. Mohli byste pak totiž zkončit s omeletou na hlavě :). Mytí můžete ukončit kyselým oplachem (zneutralizuje zápach vajíčka a dodává vlasům lesk) – do jednoho litru vody cca 2-3 lžíce jablečného octa, nebo šťávu z půlky citrónu.
Různé bylinky, rostlinné prášky, mycí ořechy …
Tyhle metody zatím nemám dostatečně vyzkoušené, abych se mohla podělit o svoje zkušenosti, či recepty. Několik zajímavých receptů na šampony z bylinek najdete třeba tady. Použít se dají i různé exotické rostlinné prášky, třeba neem, henna, reetha, shikakai,… Nevýhodou je právě ta jejich exotičnost – musí se dovážet a je složité uhlídat kvalitu. Použití: prášek smícháte s vodou a vytvoří se pasta. Pastu vmasírujete do vlasů a necháte asi 10 minut působit, vlasy je potom potřeba dobře opláchnout.
Vlasové masky
Na rozdíl od šamponů se vlasové masky tvoří z přírodních ingrediencí skvěle. Můžete si libovolně namíchat různé rostlinné oleje, hydroláty, esenciální oleje, med, bylinky, tvaroh, jogurt, smetanu, avokádo, vajíčko …prostě co dům dá :). Dopřejte si vlasovou masku klidně 1x týdně.
Několik tipů, jak si doma vyrobit vlastní regenerační masku na vlasy:
Recept: Maska na vlasy z avokáda a smetany
Rozmíchejte jedno zralé avokádo se třemi lžícemi čerstvé plnotučné smetany a postupně vmasírujte do vlhkých vlasů. Vlasy zabalte do ručníku a nechte působit alespoň 30 minut. Potom si vlasy umyjte.
Recept: Maska na vlasy z medu a jogurtu
V misce smíchejte bílý jogurt s jednou lžičkou medu. Vmasírujte do vlhkých vlasů a nechtě alespoň 30 min působit. Potom vlasy umyjte.
Recept: Olejová maska na vlasy
Do misky si dejte dvě lžíce rostlinného oleje z černého kmínu, nebo arganového oleje a přidejte 5 kapek esenciálního oleje z levandule pravé, nebo ylang-ylang. Vmasírujte pečlivě do celé délky vlasů a do pokožky hlavy. Nechte alespoň 20 minut působit a vlasy potom umyjte (možná bude potřeba umýt vlasy 2x, aby nezůstaly mastné).
Pokud dáváte přednost šamponové klasice, vybírejte alespoň ty šetrnější z nich jako kompromis (vyzkoušené mám třeba šampony Urtekram, nebo Khadi), čtěte složení. Zkuste se vyhnout hlavně kontroverzním složkám jako jsou: konzervanty – parabeny, MIT, MCI a BIT (Methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone a benzisothiazolinone), emulgátory (PEG 100 stearate), silikony (koncovka -cone, – siloxane, – conol), syntetické vůně (parfume).
Pokud si složením nejste jistí, proklepněte si název složky na: slozeni-kosmetiky.cz nebo na ewg.org/skindeep .