Publikováno

Už zase řešíte školková nachlazení svých ratolestí? Zkuste jednoduchou přírodní směs k úlevě i prevenci.

směs esenciálních olejů pro děti proti nachlazení

Tenhle recept se prostě hodí. Už jsme o něm sice psali minulý rok touhle dobou, ale protože se mě na přípravu ptáte, opráším ho. 🙂 Je to jednoduchý recept na směs esenciálních olejů a oleje rostlinného pro předškoláky i školáky.  Mám jednu lahvičku namíchanou vždycky v záloze v lékárničce a funguje fakt skvěle. Nadepsanou ji mám jako „ORL SOS“ :).

Co budete potřebovat

Pomůcky:

  • Injekční stříkačka, nebo odměrka: k odměření množství olejů
  • Tmavá lahvička na směs

Ingredience:

Esenciální oleje:


Související produkty:

[products ids=“3370, 3369, 3362, 3361″ columns=“4″ orderby=“date“]


  • Rostlinný olej – neutrální základ pro naředění:

Směs esenciálních olejů vždy nařeďte v neutrálním rostlinném oleji (mandlový olej, meruňkový olej,…)

Doporučené ředění podle věku:

3-24 měsíců: 0,25-0,5 %

2-6 let: 1-2 %

6-15 let: 1,5-3%

15+ let: 2,5-5 %

Dospělý: 5-10 %

Postup práce

Postup je velmi jednoduchý. Do prázdné tmavé lahvičky si pomocí injekční stríkačky smíchejte potřebné množství olejů. Já používám pro odměřování esenciálních olejů stříkačku o objemu 2,5 ml, u které sedí konus přesně do kapátek na lahvičkách. Potom stačí lahvičku otočit dnem vzhůru a pomocí stříkačky z kapátka natáhnout potřebné množství oleje. Pokud máte stříkačku, která nesedí, je lepší kapátko vyjmout, natáhnout si potřebné množství oleje a kapátko zase vrátit zpět. Stříkačku nemusíte mezi odměřováním jednotlivých olejů vymývat. Udělejte to až na konci.

Způsob použití

Způsob aplikace už záleží na tom, s čím dítě stůně. V případě klasické rýmy, aplikujte několik kapek směsi na spánky, čelo, nebo zevně na nos (pozor vyhněte se kontaktu s očima a nosní sliznicí). Pokud má bolesti v krku, či kašel aplikujte pár kapek na krk a horní část hrudníku a zad. V případě bolavého ouška (zánětu středního ucha), lze tuto směs aplikovat na kůži v okolí ušního boltce.

Aplikujte 3 až 5 krát denně. Nepoužívejte dlouhodobě.

Skleničku se směsí skladujte v suchu a temnu. Řiďte se datumem spotřeby rostlinného oleje.

Upozornění

Před použitím esenciálních olejů si nejprve důkladně prostudujte všechny informace, k esenciálním olejům přistupujte s úctou a opatrností, jako k běžným lékům! Pokud máte jakékoli pochybnosti, raději je konzultujte s lékařem, směs nenahrazuje lékařskou péči.

Pozor neplést mezi sebou jednotlivé esenciální oleje, pro jistotu k běžným názvům přidávám i ty latinské, abyste si mohli zkontrolovat, zda máte ty správné. Zmiňuji to zejména kvůli levanduli, které je vícero druhů a také kvůli esenciálnímu oleji Ravintsara (Cinnamomum camphora CHT cineol), který bývá často zaměňovám s ravensarou (Cryptocaria aromatica). Hlídejte si proto latinský botanický název rostliny, ze které byl esenciální olej získán a který by měl být uvedený na obale.

Kouzlo esence
Kouzlo esence