
Tenhle recept se prostě hodí. Už jsme o něm sice psali minulý rok touhle dobou, ale protože se mě na přípravu ptáte, opráším ho. 🙂 Je to jednoduchý recept na směs esenciálních olejů a oleje rostlinného pro předškoláky i školáky. Mám jednu lahvičku namíchanou vždycky v záloze v lékárničce a funguje fakt skvěle. Nadepsanou ji mám jako „ORL SOS“ :).
Co budete potřebovat
Pomůcky:
- Injekční stříkačka, nebo odměrka: k odměření množství olejů
- Tmavá lahvička na směs
Ingredience:
Esenciální oleje:
- Tea tree (Melaleuca alternifolia): 0,5 ml
- Ravintsara (Cinnamomum camphora CHT cineol): 2 ml
- Eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata ssp radiata): 0,5 ml
- Levandule pravá (Lavandula angustifolia ssp angustifolia): 2 ml
Související produkty:
[products ids=“3370, 3369, 3362, 3361″ columns=“4″ orderby=“date“]
- Rostlinný olej – neutrální základ pro naředění:
Směs esenciálních olejů vždy nařeďte v neutrálním rostlinném oleji (mandlový olej, meruňkový olej,…)
Doporučené ředění podle věku:
3-24 měsíců: 0,25-0,5 %
2-6 let: 1-2 %
6-15 let: 1,5-3%
15+ let: 2,5-5 %
Dospělý: 5-10 %
Postup práce
Postup je velmi jednoduchý. Do prázdné tmavé lahvičky si pomocí injekční stríkačky smíchejte potřebné množství olejů. Já používám pro odměřování esenciálních olejů stříkačku o objemu 2,5 ml, u které sedí konus přesně do kapátek na lahvičkách. Potom stačí lahvičku otočit dnem vzhůru a pomocí stříkačky z kapátka natáhnout potřebné množství oleje. Pokud máte stříkačku, která nesedí, je lepší kapátko vyjmout, natáhnout si potřebné množství oleje a kapátko zase vrátit zpět. Stříkačku nemusíte mezi odměřováním jednotlivých olejů vymývat. Udělejte to až na konci.
Způsob použití
Způsob aplikace už záleží na tom, s čím dítě stůně. V případě klasické rýmy, aplikujte několik kapek směsi na spánky, čelo, nebo zevně na nos (pozor vyhněte se kontaktu s očima a nosní sliznicí). Pokud má bolesti v krku, či kašel aplikujte pár kapek na krk a horní část hrudníku a zad. V případě bolavého ouška (zánětu středního ucha), lze tuto směs aplikovat na kůži v okolí ušního boltce.
Aplikujte 3 až 5 krát denně. Nepoužívejte dlouhodobě.
Skleničku se směsí skladujte v suchu a temnu. Řiďte se datumem spotřeby rostlinného oleje.
Upozornění
Před použitím esenciálních olejů si nejprve důkladně prostudujte všechny informace, k esenciálním olejům přistupujte s úctou a opatrností, jako k běžným lékům! Pokud máte jakékoli pochybnosti, raději je konzultujte s lékařem, směs nenahrazuje lékařskou péči.
Pozor neplést mezi sebou jednotlivé esenciální oleje, pro jistotu k běžným názvům přidávám i ty latinské, abyste si mohli zkontrolovat, zda máte ty správné. Zmiňuji to zejména kvůli levanduli, které je vícero druhů a také kvůli esenciálnímu oleji Ravintsara (Cinnamomum camphora CHT cineol), který bývá často zaměňovám s ravensarou (Cryptocaria aromatica). Hlídejte si proto latinský botanický název rostliny, ze které byl esenciální olej získán a který by měl být uvedený na obale.
