Publikováno

Vše o difúzi esenciálních olejů

Vše o difúzi esenciálních olejů

Difúze je jedním z nejlepších způsobů, jak využít všech skvělých vlastností a benefitů esenciálních olejů. Je to způsob ideální taky pro začátečníky, kteří teprve úžasnou sílu esenciálních olejů objevují. Pokud jste teprve na začátku a přemýšlíte třeba o tom, že byste si domů pořídili aroma difuzér, ale nevíte jak takový difuzér funguje, jak vybrat ten pravý a hlavně jaké esenciální oleje si potom do difuzéru dávat, je tenhle článek právě pro vás. Pokusím se v něm shrnout to nejdůležitější o difúzi esenciálních olejů.

Různé způsoby difúze esenciálních olejů

Existují různé způsoby, jak rozptýlit esenciální oleje do prostoru. Pokud právě vybíráte aroma difuzér, pořádně výběr promyslete, ať potom nejste zklamaní. Každý difuzér má totiž své výhody i nevýhody a je s nimi potřeba počítat. Pokud si chcete přečíst samostatný článek, který vám pomůže s výběrem aroma difuzéru, klikněte sem. Ráda bych teď shrnula ty nejznámější způsoby difúze a popsala stručně jejich výhody a nevýhody.

Aroma lampy

Aroma lampy jsou většinou založené na difúzi pomocí působení tepelného zdroje. Jde buď o svíčku, kterou vložíme pod misku s esenciálním olejem, nebo zahřívání na elektřinu. V obou případech musí dojít k zahřátí esenciálního oleje, aby se esenciální oleje rozptýlily do místnosti. Největší nevýhodou takové lampy je právě ono tepelné působení, které může narušit složení a tedy i účinky esenciálního oleje. Z toho důvodu se klasické aroma lampy k difúzi esenciálních olejů nedoporučují.

Vzduchové, nebulizační aroma difuzéry

Využívají fyzikální jev zvaný „Venturiho efekt“: díky rychlému proudění vzduchu jsou čisté esenciální oleje uvolňovány vysokou rychlostí na skleněnou stěnu difuzéru; kde vytvoří oblak mikročástic, který přirozeně stoupá ven z difuzéru v podobě „mlhy“. Difúze probíhá za studena a integrita olejů je dobře zachována, stejně jako jejich terapeutické vlastnosti. Tenhle typ difuzéru je ideální a oblíbený hlavně pro aromaterapii. Difúze je totiž velmi efektivní. Narozdíl od ultrazvukových difuzérů, které zmiňuji níže, jsou esenciální oleje rozptýleny samostatně, bez vody. Difúze i aroma účinky jsou proto intenzivnější.

Jejich nevýhodou je naopak vyšší hlučnost (difuzér vrní), nutnost čištění a křehkost (baňka je ze skla).

Vzduchový / nebulizační aroma difuzér Bulle ze dřeva a skla.
Aoma difuzér Bulle ze dřeva a skla.
Aroma difuzér BO černý
Aroma difuzér BO černý

Ultrazvukové aroma difuzéry

Tento typ difuzéru, není na trhu zas tak dlouho, ale rychle se stal praktickým, efektivním a oblíbeným řešením pro difúzi esenciálních olejů. Jejich obsluha je jednoduchá: na dně nádoby velmi rychle vibruje keramická destička a vytváří řadu ultrazvukových vln, které způsobují rezonanci malého množství vody, na jejímž povrchu je několik kapek esenciálních olejů. Voda a oleje se přeměňují na mikročástice a uvolňují se z difuzéru ve formě velmi příjemné aromatické mlhy. Ultrazvukové difuzéry dokáží krásně provonět a pročistit prostor a můžeme zde také čerpat z benefitů esenciálních olejů. Proces difúze také probíhá bez zahřívání esenciálních olejů, a tak se zachová jejich celistvost a vůně. Difuzér navíc zvlhčuje vzduch.

Praktické a často krásné designové ultrazvukové difuzéry se hodí pro chvilky relaxace a odpočinku a k provonění a pročištění prostoru. Difuzéry jsou velmi tiché. Nevýhodou je jejich nižší efektivita difúze. Taky ultrazvukový difuzér se musí pravidelně čistit, aby se neusazovaly na keramické destičce nečistoty a vodní kámen.

Aroma difuzéry esenciálních olejů jsou vhodné do domácnosti, nebo třeba v konferenčních místnostech, šatnách, hotelech, nemocnicích, kosmetických a estetických salonech a lázních.

Ultrazvukový aroma difuzér Cera Barocco z keramiky a kaučukového dřeva.
Ultrazvukový aroma difuzér Cera Barocco z keramiky a kaučukového dřeva.
Ultrazvukový aroma difuzér Omelia.
Ultrazvukový aroma difuzér Omelia.

Jak vybrat esenciální oleje k difúzi?

Úplně nejjednodušší je využít směsí, které jsou speciálně namíchané k použití do aroma difuzéru. K nim se ale dostanu později.

Můžete si taky namíchat svoje vlastní směsi esenciálních olejů podle vaší nálady a potřeb. Můžete tak třeba vytvořit směs pro chvilky pohody a relaxace, pro klidný spánek nebo třeba terapeutickou směs na podporu dýchacích cest. Tady je několik tipů:

Relaxace

Citrusové esence jsou do difuzéru ideální právě pro chvilky pohody. Je to třeba esence ze sladkého pomeranče, mandarinky, grapefruitu, citronu, bergamotu nebo třeba petitgrain. Citrusové plody svou příjemnou ovocnou vůní zaženou starosti všedního dne a zároveň pročistí okolní vzduch.

Pro zmírnění stresu v pracovním prostředí si můžete dát v kanceláři do difuzéru Petit grain. Citron můžete zase použít v období onemocnění, krásně pročistí vzduch.
Sladký pomeranč pomůže navodit dobrou náladu a relaxaci.

Proti zápachu

Mátové esenciální oleje (máta polní, máta peprná a máta klasnatá) jsou účinné při maskování zápachu z tabáku. Musíte je ale nakombinovat s jinými esenciálními oleji, protože nesmí přesáhnout 5 % ve směsi.

Zápach na toaletě zneutralizuje třeba Eukalyptus citronový, Citron, Grapefruit nebo Sladký pomeranč.

Proti zápachu potu poslouží esenciální oleje Lavandin nebo Geranium.

Zimní období

Do difuzéru si v zimních období můžete dát esenciální oleje, které pomohou stimulovat obranyschopnost organismu a posílit imunitní systém.

V období nachlazení si můžete dát do difuzéru třeba esenciální oleje Eukalyptus radiata, Niaouli, Tea tree nebo Ravintsaru.

Aroma difuzér Omelia
Aroma difuzér Omelia

Několik tipů na synergické směsi do aroma difuzéru DIY

Prevence v zimním období

Příjemná čistící synergická směs k difúzi během citlivých zimních období.


EO Borovice lesní: 25 kapek
EO Ho-sho: 25 kapek
EO Ravintsara: 60 kapek
Citronová esence: 40 kapek
Vše si smíchejte do tmavé lahvičky: 10 ml.

Nakapejte 5-10 kapek do ultrazvukového difuzéru a nechte difuzér zapnutý 30 minut 2-3x denně.


Spánek

Synergická směs k difúzi přináší uklidnění před spaním a usnadňuje usínání.


EO Kadidlo: 20 kapek
EO Heřmánek římský: 10 kapek
EO Ravintsara: 30 kapek
EO Ho-sho: 40 kapek
Vše si smíchejte do tmavé lahvičky: 10 ml.

Nakapejte 5-10 kapek do ultrazvukového difuzéru a nechte difuzér zapnutý 30 minut před spaním (+3 roky).


Stres

Vytvořte si doma atmosféru plnou klidu a pohody pokud pracujete z domu, nebo kdykoli cítíte potřebu v období stresu a napětí. Synergie s příjemnými citrusovými vůněmi pomůžou harmonizovat vaše smysly.


EO Sladký pomeranč: 90 kapek
EO Lavandin: 90 kapek
EO Mandarinka: 60 kapek
EO Petit grain: 60 kapek
Vše si smíchejte do tmavé lahvičky: 10 ml.

Nakapejte 5-10 kapek do ultrazvukového difuz+éru a nechte difuzér zapnutý 30 minut 2-3x denně (+ 1 rok).

Nechce se vám vytvářet vlastní směsi? 

Pokud si nechcete lámat hlavu s tím, které esenciální oleje jsou do difuzéru vhodné, můžete si jednoduše vybrat ze synergických směsí, které už jsou speciálně namíchané právě k použití do aroma difuzéru. Každá směs je vytvořená k nějakému konkrétnímu účelu – pro dobrý spánek, relaxaci, meditaci, … Stačí si vybrat. Pokud potřebujete zároveň směs vhodnou i pro malé děti, můžete zkusit oleje z řady PranaBB, které jsou určeny do aroma difuzéru pro děti od 3 měsíců.

Základní pravidla a opatření

V závislosti na požadované intenzitě vůně:Difúze 30 minut 2-3 / denNepouštějte difuzér během spánku
dejte až 15 kapek esenciálních olejů do nádržky vašeho difuzéru.Nenechávejte difuzér běžet celý den. Doporučená doba difúze úplně stačí.Difuzér v ložnici vypněte alespoň 30 minut před tím, než půjdete spát.

Na co si dát ještě pozor:

  • vždycky dbejte na kvalitu esenciálních olejů
  • používejte jen es. oleje vhodné k difúzi
  • používejte od 3 měsíců věku dítěte – oleje vybírejte v souladu s věkem dítěte
  • pozor v těhotenství a při kojení
  • pozor na domácí zvířata, zejména kočky jsou k esenciálním olejům velmi citlivé a ve vysokých koncentracích pro ně mohou být toxické

Které esenciální oleje nejsou k difúzi vhodné

Některé esenciální oleje se do aroma difuzéru nehodí. Mohou například dráždit sliznice (třeba skořice cejlonská, oregano, hřebíček, saturejka horská, tymián obecný s thymolem, libavka, …). Jiné esence působí neurotoxicky (např. yzop lékařský, šalvěj lékařská). A konečně, vůně některých esenciálních olejů není úplně příjemná, pokud jsou v difuzéru samostatně (třeba bazalka, koriandr, mrkev, cypřiš, kmín, slaměnka, heřmánek).

V případě nejasností se vždycky raději obraťte na certifikovaného terapeuta, poradí vám nejlépe.


Související produkty


Použitý zdroj: https://www.pranarom.fr/fr/blog/post/tout-savoir-sur-la-diffusion-dhuiles-essentielles.html