Esenciální oleje

Esenciální oleje nejsou jen „vonné olejíčky“. Ve skutečnosti toho v sobě ukrývají mnohem víc. Jejich koncentrovanou sílu můžete využít třeba právě v péči o zdraví a krásu. Pojďme si stručně shrnout pár základní informací.

Co je esenciální olej

Esenciální olej je těkavá kapalina extrahovaná z aromatických rostlin (nejčastěji pomocí destilace vodní parou). Není mísitelný s vodou. Esenciální oleje můžou být extrahovány z různých částí rostlin: listy (např. eukalyptus), květy (např. heřmánek), kůra (např. skořice), dřevo (např. cedr) a další (semínka, plody, …). 

Esenciální olej je tedy destilovaná esence aromatické rostliny. Skládá se z přibližně stovky terpenových a aromatických molekul, které jsou obzvláště aktivní a unikátní.

Aromatických rostlin, schopných syntetizovat esenci, je ve skutečnosti poměrně málo. Tuto schopnost má jen asi 10 % rostlinné říše.

Pomocí moderních nástrojů pro chemickou analýzu (chromatografie, hmotnostní spektrometrie,…), můžeme molekulární složení esenciálních olejů identifikovat.

AROMATERAPIE: využití esenciálních olejů pro terapeutické účely.

Výraz „aromaterapie“ použil poprvé v roce 1928 francouzským biochemik René-Maurice Gattefossé.

Jak poznat kvalitní esenciální oleje

Kvalitní esenciální olej je

  • 100% přírodní: není denaturovaný syntetickými molekulami, chemickými emulgátory nebo minerálními oleji
  • 100% čistý: neobsahuje jiné esenciální oleje, rostlinné oleje, alkohol, …
  • 100% úplný: nic se z něj neodstraňuje a nijak se chemicky neupravuje

Botanická certifikace

Vysoce kvalitní esenciální oleje musí bezpodmínečně pocházet z botanicky certifikovaných rostlin, to znamená, že musí být popsány dvěma latinskými jmény.

  • První z nich označuje rod – např. Cinnamomum
  • Druhý označuje druh – např. camphora

Příklad: Cinnamomum camphora – Ravintsara

Destilovaná část rostliny – jednotlivé části jediné rostliny (květ, list, stonek, kůra, kořen, atd.) mohou produkovat různé esence, proto se musí specifikovat.

Chemotyp = průkaz totožnosti esenciálního oleje – jedna aromatická rostlina může produkovat odlišné esence v závislosti na celé řadě faktorů, jako je sluneční svit, klima, složení půdy, nadmořská výška, atd. Rozdíly v biochemickém složení získaného esenciálního oleje daly vzniknout pojmu „chemotyp“. Dva chemotypy stejného esenciálního oleje mohou mít nejen různé účinky, ale také velmi odlišnou toxicitu. Příklad (2 různé chemotypy tymiánu):

Thymus vulgaris CHT thujanol

Thymus vulgaris CHT thymol

  • dobrá snášenlivost při aplikaci na kůži
  • působí dráždivě na kůži

Čím více toho o esenciálním oleji víme, tím lépe. Informace by měly být kompletní.

Jaké esenciální oleje vybrat

Ať už s BIO certifikací, či nikoli, nejlepší esenciální olej je ten, který je chemotypizovaný, 100% čistý a 100% přírodní. Doporučuji držet se ověřených značek.

Výroba esenciálních olejů

  • Destilace vodní parou – většina esenciálních olejů se získává právě destilací nízkým tlakem páry. V tomto procesu prochází pára přes nádrž naplněnou aromatickými rostlinami a obohacuje se o rostlinné esence. Obohacená pára dále kondenzuje a protože má esenciální olej nižší denzitu než voda, můžeme je na konci procesu oddělit.
  • Lisování – lisováním spočívá v mechanickém narušení „kapes s esencemi“ citrusových plodů a extrahování esence. Tato metoda je nejjednodušší, ale používá se jen u citrusových plodů (pomeranč, citrón, bergamot). Získaný produkt v tomto případě není esenciální olej, ale správně esence.

Destilace vodní parou a lisování nejsou jediné metody extrakce esenciálního oleje, jsou však nejpoužívanější.

Destilační proces a výroba esenciálních olejů.
Destilace esenciálního oleje

Ceny esenciálních olejů

Ceny jednotlivých esenciálních olejů se liší. Pro lepší pochopení toho, proč musí být některé esenciální oleje  dražší, uvádím příklad.

K získání 1 kg esenciálního oleje je potřeba:

  • 7 kg Hřebíčku – Eugenia caryophyllus
  • 50 kg Lavandinu – Lavandula x burnatii clone reydovan
  • 150 kg Levandule pravé – Lavandula angustifolia ssp Angustifolia
  • 1 tuny Slaměnky (Smil italský) – Helichrysum italicum ssp serotinum
  • 4 tuny růžových lístků z Damašku – Rosa Damascena
  • 5-10 tun Meduňky – Melissa officinalis

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že je nesmysl, aby byly esenciální oleje prodávány pod jednotnou cenou.

Neplatí vždycky, že vyšší cena = automaticky vyšší kvalita. Pokud je ale cena podezřele nízká, znamená to zcela určitě, že tady není něco v pořádku. Takovému produktu se radši vyhněte.

Skladování esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou těkavé látky a rychle vyprchávají. Nenechávejte proto lahvičky dlouho otevřené a dávejte si pozor na jejich důkladné uzavření. Nevystavujte esenciální oleje velkým výkyvům teplot. Ideální je stálá teplota, někde mezi 5 až 35°C. Lahvička by měla být z barevného skla.

Pokud budete dodržovat tato doporučení může Vám esenciální olej vydržet až pět let. Některé esenciální oleje se však uchovávají po kratší dobu, např. esenciální oleje z citrusových plodů vydrží jen okolo 3 let. Řiďte se informací na obalu.

Bezpečnost používání esenciálních olejů

Před použitím esenciálních olejů si nejprve důkladně prostudujte všechny informace. Esenciálních olejů se není třeba bát, ale přistupujte k nim s úctou a opatrností. Pokud máte jakékoli pochybnosti, raději je konzultujte s lékařem, nebo certifikovaným aromaterapeutem.

Na co si dát pozor

  • Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě. Nedávejte je proto neředěné do nápojů, nebo třeba do koupele. Dostanou se do kontaktu se sliznicí, nebo pokožkou v neředěném stavu a můžou způsobit zdravotní komplikace.
  • Až na výjimky se esenciální oleje nepoužívají v neředěném stavu (můžou způsobit podráždění). Esenciální oleje nařeďte třeba v rostlinných olejích, medu, tekutém mýdle,…
  • Dbejte na správné dodržování dávkování a ředění.
  • Vyvarujte se dlouhodobému používání es. olejů.
  • Nikdy neaplikujte neředěné EO do nosních dírek, vnějšího zvukovodu ani na sliznice ano-genitální oblasti.
  • Nikdy neaplikujte EO do očí. Pokud se vám nějakým nedopatřením do oka dostane, propláchněte oko velkým množstvím čisté vody (v druhé etapě si můžete ještě pomoci kouskem bavlny namočeným v rostlinném oleji).
  • Skladujte esenciální oleje na bezpečném místě, z dosahu dětí a domácích zvířat.
  • Pozor některé esenciální oleje můžou být ve vysokých dávkách toxické pro kočky.

Kdy se raději esenciálním olejům vyhnout

  • Alergie – pozor esenciální oleje mohou sami o sobě vyvolat alergickou reakci. Pokud jste alergičtí, před použitím otestujte v malém množství.
  • Těhotné ženy – působení esenciálních olejů v průběhu těhotenství není dostatečně probádané. Z toho důvodu se nedoporučuje používat esenciální oleje v prvním trimestru (1. tři měsíce) těhotenství  a i poté je nejlepší konzultovat použití EO s lékařem.
  • Kojící ženy – pozor esenciální oleje pronikají do mateřského mléka. Raději je v období kojení vůbec nepoužívejte.
  • Děti – u dětí buďte s esenciálními oleji velmi opatrní. Existují esenciální oleje, které se u dětí nesmí používat. Do tří měsíců věku dítěte nepoužívejte esenciální oleje vůbec, i potom velmi opatrně. Vždy se radši poraďte s certifikovaným aromaterapeutem. Složení i dávkování musí být upraveno speciálně pro děti. Nestačí jen snížit dávku pro dospělé!
  • Berete-li léky, poraďte se raději s lékařem, lékárníkem, či certifikovaným aromaterapeutem. Léky s esenciálními oleji na sebe mohou vzájemně působit.
 

Esenciální oleje Pranarom 100% přírodní a čisté