Deodorant je pro většinu z nás nezbytnou součástí kosmetické výbavy, bez které si to už ani neumíme představit. Chceme zůstat celý den voňaví a svěží a to se prostě bez deodorantu neobejde. Daň za celodenní vůni a svěžest ale může být u některých deodorantů vysoká. Deodoranty totiž mohou obsahovat látky, které jsou potencionálně zdraví škodlivé. A proto je potřeba velmi dobře vybírat. Naštěstí je na trhu celá řada přírodních deodorantů, které jsou funkční a zároveň šetrné ke zdraví i přírodě.
Proč se vyhnout klasice – škodlivé látky v deodorantech
Nejčastěji zmiňovanou škodlivou složkou v klasických konvečních deodorantech jsou hliníkové soli. Studie totiž ukazují, že způsobují změny v estrogenových receptorech, což může přispět ke vzniku rakoviny prsu (Gorgogietas et al. 2018). Další potencionálně škodlivou látkou jsou parabeny, které se v deodorantech používají jako konzervanty a můžou mít celou řadu negativních účinků na lidský organismus (souhr Fransway et al. 2019), působí např. jako endokrynní disruptory. Tady ale výčet potencionálně škodlivých látek v deodorantech rozhodně nekončí a tak je potřeba vybírat pečlivě.
Při výběru a nákupu kosmetiky vždycky doporučuji pečlivě hlídat složení a není tomu jinak ani u deodorantů. Pokud si nejste jistí, můžete si jednotlivé složky proklepnout třeba tady: www.ewg.org (v angličtině), nebo na www.slozeni-kosmetiky.cz (v češtině). Složení je totiž vždycky základ. Nespoléhejte se jen na tvrzení – přírodní, bio,…
Jak funguje deodorant
Pot sám o sobě nesmrdí, zápach vytváří až bakterie, které rozkládají kyseliny v potu. Deodorant nezabraňuje přirozenému pocení, ale dokáže se vypořádat právě s těmi zmiňovanými bakteriemi, které zápach způsobují. S deodoranty se tedy budete dál potit, ale bez zápachu :). Proti pocení působí antiperspiranty, ty ale za mě nedoporučuji. Proč? Pocení je pro náš organismus důležité třeba pro regulaci tělesné teploty, nebo odvádění odpadních látek z těla. Navíc hlavní funkční složkou jsou u antiperspirantů výše zmiňované hliníkové soli. Za mě je tak jasnou volbou přírodní deodorant.
Přírodní deodoranty
Klasické přírodní deodoranty jsou založeny na rostlinných máslech a olejích, škrobu (arrowroot, nebo kuruřičný), sodě, nebo oxidu hořečnatém. Jako vůně jsou do deodorantů používané esenciální oleje.
Pozor dávejte na sodu – může některé citlivější jedince dráždit. Soda má totiž na rozdíl od pokožky zásadité pH a tak může způsobit nežádoucí kožní reakce – zčervenání, svědění, vyrážka. Sama se deodorantům, které jsou založené jen na sodě, radši vyhýbám. Naštěstí existují i bezsodé přírodní deodoranty, nebo deodoranty, které obsahují jen malé množství sody.
Přírodní deodoranty se vyrábějí buď ve formě tuhé pasty v kelímku, nebo jako klasický tuhý deodorant ve vysouvací tubě. Další možností jsou třeba phytodeodoranty ve spreji (výtažky z rostlin a esenciální oleje), nebo práškový deodorant (škrob, jíly, soda).
Jak používat přírodní tuhý deodorant
Přírodní tuhé deodoranty jsou díky obsaženým rostlinným máslům o něco tužší než konvenční deodoranty. Proto je důležité při aplikaci nechat deodorant chvíli přitisknutý k pokožce. Působením tělesného tepla deodorant povolí a bude se vám hezky aplikovat. Deodorant je dobré při aplikaci stále jemným tlakem tisknout k pokožce. Deodoranty se aplikují na suchou pokožku podpaží. Aplikaci deodorantu můžete během dne bez problémů zopakovat podle potřeby.
Na rozdíl od konvenčního deodorantu se u přírodního aplikuje jen malé množství. Takže vám většinou přírodní deodorant opravdu dlouho vydrží.
Jaký deodorant vybrat?
To už je na posouzení každého z nás :). Já dávám přednost přírodním deodorantům na bázi rostlinných olejů a másel. Deodorantům bez alkoholu, sloučenin hliníku, parabenů, triclosanu, ftalátů, syntetické parfemace, … Vyhýbám se také deodorantům, které mají sodu jako hlavní funkční složku.
Dávám přednost jednoduchému a hlavně šetrnému složení a taky funkčnosti. Všechny moje oblíbené deodoranty najdete u mě v e-shopu.
Pokud máte citlivou pokožku, sklon k alergickým reakcím, nebo tvorbě ekzémů, doporučuji vybírat přírodní deodoranty bez parfemace (bez esenciálních olejů) a bez sody. Před prvním použitím otestujte snášenlivost deodorantu na malé ploše pokožky – třeba na zápěstí, nebo loketní jamce. Pokud se objeví kožní reakce, deodorant nepoužívejte.