Publikováno

Třezalkový olej – na co ho použít

Třezalkový olej nobilis tilia

Třezalkový olej se získává z Třezalky tečkované (Hypericum perforatum). Tuhle bylinku můžete běžně vidět na loukách, nebo u cest a to jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Kvést začíná na přelomu června a července a proto se jí také říká bylinka Sv. Jana, nebo svatojánská bylinka (24.6.). Třezalka má drobné žluté kvítky, které se následně mění v tobolky. Pokud těsně před rozkvětem otevřete její poupě, začne z něj vytékat červená šťáva. Třezalka se využívá v kosmetice a léčitelství a její účinky jsou velmi rozmanité.

třezalka - kouzlo esence

Výroba a složení třezalkového oleje

Třezalkový olej se vyrábí macerací květů třezalky v jiném rostlinném oleji (např. olivovém, nebo slunečnicovém). Do rostlinného oleje se tak macerací dostávají důležité účinné látky z třezalky např. její esenciální olej, třísloviny, flavonové glykosidy, hyperforin a hypericin (červené barvivo, které vytéká z květů), provitamín A a vitamín C a další.

Fotosenzibilita

Díky červenému barvivu hypericinu má olej nejen načervenalou barvu, ale je také fotosenzibilní. Díky fotosenzibilitě se nedoporučuje aplikovat třezalkový olej před pobytem na slunci.

Proč třezalkový olej od Nobilis Tilia

Třezalkový olej od Nobilis Tilia, který najdete u mě v e-shopu, se vyrábí sluneční macerací květů, které se sbírají ručně za příznivého postavení měsíce. Macerace probíhá výhradně přirozeným slunečním svitem. Květy třezalky jsou macerované v olivovém oleji lisovaném za studena. Tenhle olej považuji za velmi kvalitní a to je taky důvod, proč jsem ho do e-shopu vybrala.


Související produkty

[products ids=“3408″ columns=“4″ orderby=“date“]


Příklady využití třezalkového oleje

  • spálení od sluníčka
  • popáleniny
  • drobné ranky, pohmožděniny
  • ekzémy
  • hemoroidy
  • hojení jizev
  • bolest svalů a kloubů

Jak použít třezalkový olej

Na drobné ranky – po vyčištění a dezinfekci aplikujte jemně trochu třezalkového oleje na postižené místo. Do oleje můžete přidat esenciální olej z Levandule spike (Lavandula spica; max. 20 % ve směsi).

Hemoroidy – aplikujte 2 až 3 krát denně, použijte kousek bavlněné látky, kterou navlhčíte asi 20 kapkami třezalkového oleje a přiložte na postižené místo. Do třezalkového oleje můžete přidat esenciální olej ze smilu italského (Helichrysum italicum), na 20 kapek třezalkového oleje použijte 4 kapky esenciálního oleje.

Hojení jizev – smíchejte rovným dílem třezalkový olej, šípkový olej a olej z pšeničných klíčků. Do rostlinných olejů můžete přidat esenciální oleje ze smilu italského  (Helichrysum italicum) a levandule pravé (Lavandula angustifolia ssp angustifolia) – max. 20 % ve směsi. Aplikujte několik kapek směsi na jizvu 2-3 krát denně.

Masáž při svalových křečích – smíchejte si rovným dílem třezalkový olej a arnika olej. Do rostlinných olejů můžete přidat esenciální olej z lavandinu super (Lavandula x burnatii clone super), estragonu (Artemisia dracunculus) a libavky poléhavé (Gaultheria Procumbens). Maximálně ale 20 % ve směsi. Masírujte postižené místo dle potřeby.

Spálení od sluníčka a drobné popáleniny – po schlazení postiženého místa (studený obklad, studená voda) aplikujte opatrně několik kapek třezalkového oleje. Třezalkový olej můžete smíchat s esenciálním olejem z Levandule spike (Lavandula spica; max. 20 % ve směsi).

Nezapomeňte, že po aplikaci třezalkového oleje nesmíte jít na sluníčko.

Kouzlo esence

Použitá literatura:

  1. D Festy, Ma Bible Des Huiles Essentielles (Leduc. s éd., 2008).
  2. Dominique Baudoux, L’aromathérapie: Se Soigner Par Les Huiles Essentielles (Atlantica, 2000).