Publikováno

Jak čistit aroma difuzér

Jak vyčistit aroma difuzér

Pokud jste taky propadli kouzlu difúze esenciálních olejů, možná už jste řešili otázku, jak čistit aroma difuzér. Esenciální oleje se totiž můžou v difuzéru po nějaké době používání usazovat a tyhle usazeniny je dobré vyčistit dřív, než začnou dělat neplechu :).

Na trhu je velké množství difuzérů, které fungují na různých principech a jsou z různých materiálů. Z toho důvodu se taky liší způsoby jejich čištění. Nejlepší je samozřejmě nakouknout do návodu k použití vašeho difuzéru, ale ten občas prostě není po ruce :). Tady je jednoduchý návod na čištění dvou typů difuzérů, které najdete u mě v e-shopu: 1) ultrazvukové a  2) nebulizační.

Jak čistit ultrazvukový aroma difuzér

V ultrazvukovém difuzéru je nádrž (většinou plastová), do které se přidává voda a několik kapek esenciálního oleje. V difuzéru se tedy můžou usazovat nejen esenciální oleje, ale taky třeba vodní kámen. Údržba ultrazvukového difuzéru je většinou velmi jednoduchá. Aby se v difuzéru netvořily usazeniny, stačí jednou za čas vyčistit nádrž vodou a bílým octem. K čištění používejte čistý měkký hadřík, nebo houbičku (nepoužívejte žádné hrubé, abrazivní materiály). Nepoužívejte taky jiné čistící prostředky, difuzér by se mohl poškodit. Hlavně pozor na keramickou destičku, která je na dně nádrže, ta je z celého difuzéru nejkřehčí.

Postup čištění ultrazvukového difuzéru ve třech krocích:

  1. Odpojte difuzér z elektrické sítě a sundejte kryt difuzéru.
  2. Vylijte zbylou vodu z nádrže.
  3. Očistěte nádrž vodou a bílým octem a poté ji otřete čistým měkkým hadříkem.

Difuzér je určitě dobré čistit pravidelně.

Ještě bych ráda zmínila, že vodu v nádrži je  potřeba vyměňovat a nenechávat stát v difuzéru. Pokud difuzér nepoužíváte, vylejte vodu a nádrž vysušte měkkým hadříkem. Čím déle je voda s esenciálními oleji v difuzéru, tím je samozřejmě větší šance, že se začnou tvořit usazeniny.

Jak čistit vzduchový/nebulizační aroma difuzér

Součástí nebulizačního difuzéru je skleněná baňka, do které se aplikuje malé množství esenciálního oleje. Es. olej se dostane vzlínáním do skleněné Venturiho trubičky. Skleněná trubička je tenounká a proto právě v ní nejčastěji dochází k usazování nečistot. Největší neplechu dělají esenciální oleje z citrusů, ty jsou totiž často získávané lisováním (ne destilací) a obsahují maličké částečky, které se rády usazují. Údržba nebulizačního difuzéru je možná o trochu složitější než údržba difuzéru ultrazvukového.  Přesto se ale není čeho bát. Čištění je stále poměrně jednoduchá záležitost. Stačí dát do baňky difuzéru místo esenciálního oleje alkohol, nebo speciální čistící směs a difuzér zapnout na 5 minut (pozor snažte se nevdechovat výpary). Baňka a skleněné trubičky se krásně pročistí. Čistící směs je na bázi alkoholu a esenciálního oleje z lavandinu a můžete ho použít opakovaně. Čistící schopnosti má i samotný esenciální olej z lavandinu, pokud ho čas od času použijete, tak nejen že to u vás doma bude nádherně vonět po levanduli, ale ještě si difuzér pročistíte. Nepoužívejte jiné čistící prostředky.

Tady je celý postup čištění krok po kroku:

  1. Odstraňte z baňky zbytek esenciálních olejů.
  2. Do baňky difuzéru aplikujte cca 10-15 kapek čistící směsi na difuzér, nebo alkoholu.
  3. Zapněte difuzér a nechte ho běžet přibližně 5 minut. Při čištění dávejte pozor, abyste nevdechovali výpary.
  4. Odstraňte zbytek čistící alkoholu, nebo čistící směsi z baňky difuzéru (čistící směs můžete použít opakovaně).
  5. Baňku nechte dobře proschnout před dalším použitím difuzéru.

Jednou za čas můžete vyčistit baňku difuzéru a skleněný uzávěr důkladněji. Baňku a uzávěr dejte do nádoby s teplou vodou a jemným čistícím prostředkem (třeba na mytí nádobí). Baňku s uzávěrem nechte 1 hodinu ve vodě. Poté je vyndejte z vody a důkladně propláchněte čistou vodou. Před dalším použitím je potřeba nechat baňku a uzávěr důkladně uschnout.

Pokud budete nebulizační baňku čistit pravidelně, bude vám odměnou rychlá a výkonná difúze. Hlavní výhodou nebulizačních difuzérů je totiž právě jejich výkonnost. Rychle provoní místnosti až do velikosti 100 m2. Pokud se výkonnost difúze zhoršuje, pravděpodobně už dochází k usazování nečistot a bude potřeba difuzér pročistit.

Pokud o koupi difuzéru teprve přemýšlíte, mohl by vám přijít vhod článek na mém blogu „Jak si vybrat svůj aroma difuzér„, ve kterém najdete pohromadě hlavní výhody a nevýhody obou typů difuzérů. Přidávám ještě jeden článek, který se také věnuje výběru difuzéru: „Vybíráte difuzér, poradíme vám, jak na to.