Dost často se stává, že když se s někým dáme do řeči na téma přírodní, nebo smysluplná péče, přijde tahle věta: „Jo, tak to já si kupuju kosmetiku v lékárně, takže se složení bát nemusím.“ Fakt bych moc ráda, aby to tak bylo. Stačí si ale v lékárně přečíst na kosmetických produktech složení a je to jasné. V dnešním článku bych ráda informovala o tom, že právě produkty z lékárny nejsou vždycky zárukou kvality a čistoty.
Nedávno jsem psala o francouzském testu kosmetických výrobků, který byl teď často diskutovaný v médiích. Výsledkem testu je varování před 185 kosmetickými výrobky, které obsahují nevhodné ingredience. Výsledky testu jsou publikovány zde. Není to vůbec nic nového, ale znovu to dokazuje, že je potřeba vybírat kosmetiku obezřetně, protože kontroverzních ingrediencí je možná víc, než si myslíme. No a vyjímkou nejsou ani kosmetické produkty, které můžete koupit v lékárně!
Ano, běžné produkty obsahují téměř vždy některou z těchto složek, které nejsou ideální ani pro nás, ani pro životní prostředí.
A jaké jsou nejčastěji používané? Tak například:
- oleje petrochemického původu (vazelína, parafín,…)
- mastné alkoholy (cetyl,…)
- silikony (-icon, -oxane,…)
- PEG, PPG
- EDTA
- fenoxyethanol
- parabeny
- thiazolinony
- DMDM hydantoin
- -eth
- syntetické vůně
- a spousty dalších…
Návod na to, jak se lépe orientovat v seznamech ingrediencí najdete tady.
Vraťme se ale ke kosmetickým produktům, které můžete koupit v lékárně. Jsou 100% v pořádku, protože jsou z lékárny a doporučují je dermatologové? Kdepak, na webu belgické asociace „Slow cosmetique“ jsou zveřejněny značky běžně dostupné v lékárně, které obsahují alespoň dvě tyto kontroverzní složky. Patří sem třeba produkty těchto známých značek:
Avène, La Roche Posay, Roc, Klorane, Vichy, Galenco, Bioderma, Nuxe classique, Caudalie, Eucerin, Planters, Ducray, Uriage, Lierac, Galénic, Orlane, Skinceuticals, Filorga.
Docela v pohodě prošla Weleda, ale také není úplně bez problémů. Některé produkty obsahují lanolín.
Celý tenhle článek od Juliena z asociace Slow cosmetique je v souladu s tím, jak to vidím já. Pokud se Vám nechce studovat v obchodech složení kosmetických produktů, vraťte se k naprosté jednoduchosti, protože v té je krása!
Nemusíte si kosmetiku ani vyrábět. Pro někoho z nás je to zábava, ale chápu, že každý na to prostě není. Doporučuji používat co nejjednodušší produkty, zpracované šetrně a přirozeně s ohledem na zdraví a životní prostředí. Výborné jsou třeba panenské rostlinné oleje, rostlinná másla, esenciální oleje nebo masti a krémy složené jen z několika ingrediencí, které jsou přírodního původu.
Hlavně vybírejte kosmetiku s rozvahou a čtěte složení, pokud si nejste jistí, proklepněte si jednotlivé složky třeba na: www.ewg.org (v angličtině), nebo na www.slozeni-kosmetiky.cz (v češtině).
Lékárna není zárukou kvality!
Zdroj: Lessentieldejulien
Cover photo: Warmedbylove