Slunce je pro naši pokožku zároveň přítelem i nepřítelem. Na jednu stranu sluneční paprsky potřebujeme, protože stimulují syntézu vitamínu D. Na straně druhé je lepší vyhnout se intenzivnímu opalování, protože víme, že je hlavní příčinou stárnutí pleti, nebo třeba vzniku pigmentových skvrn.
Jak se tedy se sluncem vypořádat?
Základem je zůstat co nejvíc ve stínu. K tomu, aby se stimulovala tvorba vitamínu D totiž nepotřebujeme přímé sluneční záření.
Takže lepší je stín, než přímé slunce. Noste klobouk, sluneční brýle a oblečení z bavlny, nebo lnu ve světlých barvách. Aby nebyla pleť úplně světlá, můžete ji denně masírovat mrkvovým olejem, olejem z rakytníku, nebo už namíchanou směsí olejů pro krásné opálení.
Pokud už na slunce musíte (pláž, hory), zvolte smysluplné opalovací krémy, které jsou šetrnější variantou pro vaši pleť i životní prostředí. Takové opalovací krémy využívají minerálních filtrů, které nepronikají pokožkou do organismu. Nevýhodou je, že se krém může o trochu hůř roztírat a zanechává po aplikaci bílou vrstvičku na kůži. Pro snadnější rozetření zkuste krém nejřív promnout v dlaních, zahřeje se a líp se pak aplikuje. Bílou vrstvu oceníte u dětí, uvidíte přesně, kde ještě nejsou namazané :). Jinak zkuste krém na pokožce chvilku masírovat, bílá vrstvička částečně zmizí.
Proč bílá vrstva?
Bílá vrstvička, která zůstane na kůži po aplikaci krému funguje podobně jako zrcadlo. Odráží paprsky slunečního záření – je to ten zmiňovaný fyzikální, nebo také minerální filtr. Krémy, které fungují na tomto principu a nepoužívají syntetické, chemické filtry jsou mnohem šetrnější ke zdraví a životnímu prostředí.
Oxid zinečnatý a dioxid titaničitý
Minerální filtr je vytvářen pomocí oxidu zinečnatého, nebo dioxiu titaničitého. Popřípadě kombinací. Odráží totiž výborně UV záření. Dějte si ale pozor, aby nebyly tyto látky ve velikosti nano. Nanočástice minerálních látek totiž mohou prostupovat pokožkou a proto se jim radši vyhněte.
Je potřeba pořádně prohlídnout etikety, tak např. pokud najdete na etiketě: „Titanium dioxide [NANO], jedná se o minerální filtr s nanočásticemi. Pokud se vám etikety studovat nechce, mrkněte rovnou na opalovací krémy , které jsem pro vás vybrala, ty nanočástice neobsahují.
Čirý Oxid zinečnatý – Clear zinc
Tzv. clear zinc je jedna z forem oxidu zinečnatého, která se vyznačuje svou průhledností a nízkou bělostí. Díky tomu jdou krémy po aplikaci na pokožce krásně rozetřít do ztracena. V e-shopu najdete opalovací krém s čirým zinkem tady. Pokud vám u opalovacích krémů s minerálním filtrem bílá vrstvička vadí, bude pro vás opalovák s čirým zinkem ideální volbou.
Čirý zinek je vyrobený z nanočástic, které jsou spojené do větších porózních útvarů – shluků. V konečném produktu tak čirý zinek neobsahuje žádné detekovatelné nanočástice a neprostupuje pokožkou do organismu.
Související produkty:
[products ids=“3456, 3457,3442, 3474″ columns=“4″ orderby=“date“]
Jaký UV faktor vybrat?
Je dobré si uvědomit, že zhruba od SPF 25 výše je rozdíl v ochraně před UV zářením nepatrný. Pokud máte citlivou pleť (to samé platí i pro miminka a děti), volte alespoň SPF 30 a pro všechny ostatní alespoň SPF 20. Víc o SPF si přečtěte tady. Ale nezapomeňte, že krém není všechno. Mnohem důležitější je dávat přednost stínu, vhodně se oblékat a nevystavovat se přímým slunečním paprskům od 11 do 16 hodin. Pokud jste u moře, dejte si příklad z místních a zaveďte odpolední siestu :). Oni vědí, co dělají. Úplně mě jímá hrůza, když před obědem odcházím z pláže a vidím přicházející rodinky s dětmi, bez slunečníků, do toho největšího pařáku.
Tak si parádně užijte letního sluníčka, ale zase to s ním nepřehánějte :).
zdroj a inspirace: slow-cosmetique.com