Publikováno

Mýdla na vlasy

Tuhé šampony - přírodní mýdla na vlasy

Mýdlo na vlasy je skvělá alternativa ke klasickému šamponu, která ale nemusí sednout všem. Přesto podle mého názoru stojí za vyzkoušení :). Já používám mýdlo na vlasy něco málo přes rok a nemůžu si ho vynachválit. Nějaký čas mi ale trvalo, než jsem si mytí tuhým šamponem vychytala.

Co je mýdlo na vlasy?

přírodní mýdla na vlasy

Mýdlo na vlasy se vyrábí ručně za studena, stejně jako klasické mýdlo na mytí. Rozdíl ale bývá v použitých ingrediencích a třeba taky v přetučnění (procento olejové složky, která zůstane v mýdle po procesu zmýdelnění). U šamponů je často přetučnění menší.

Mýdlo na vlasy bývá navíc obohacené o jemné povrchově aktivní a antistatické látky – třeba jíl, hedvábí, rýžový škrob,…

Zjednodušený vzorec výroby mýdla za studena:

Rostlinný olej + roztok hydroxidu sodného => mýdlo + přirozeně se vyskytující glycerin + rostlinný olej z přetučnění

 

Mýdlo vyrobené tradiční metodou za studena


Jaké má mýdlo na vlasy výhody

Mýdlo neobsahuje potencionálně dráždivé a škodlivé látky (např. sulfáty, ftaláty, methylisothiazolinon, parabeny, silikony, …). Pokud jste tedy na nějakou z těchto látek přecitlivělí, nebo se jim prostě jen chcete vyhnout, je mýdlo možností volby. Pro jistotu si ale vždycky kontrolujte složení.

Jeho použití je ekologické (mýdlo je biodegradabilní) a tak s ním můžete vyrazit v klidu i do přírody. Není potřeba plastový obal. Mýdla se většinou prodávají v papíru, nebo rovnou bez obalu.

Mýdlo na vlasy dlouho vydrží a je ideální třeba i na cesty.

Kde může nastat problém

Mýdlo na vlasy má stejně tak jako klasické mýdlo zásadité pH (okolo 9). Je potřeba s tím počítat. Vlasy každého z nás budou na změnu pH reagovat jinak. Zatímco u někoho nebude vůbec žádný problém (to je třeba můj případ) u jiného mohou být vlasy po umytí víc vysušené. Výrobci často doporučují použít k vyrovnání pH po umytí vlasů kyselý oplach – octovou vodou, nebo vodou se šťávou z citrónu. Chce to vyzkoušet, jak budou reagovat právě vaše vlasy. Já třeba oplach nepoužívám vůbec a přestože jsem v minulosti na suché vlasy trpěla, teď je to v úplně v pohodě :). Vlasy si myju jednou až dvakrát týdně (fakt to stačí, nejsou mastné) a jednou týdně před mytím jim taky dopřeju masku z jojobového a arganového oleje (namíchám si půl na půl a nechám hodinu působit).

Docela důležitou roli pro úspěšné mytí vlasů mýdlem má tvrdost vody. Mýdlo totiž s tvrdou vodou vytváří nerozpustné sloučeniny, které pak můžou ve vlasech zůstat a špatně se vymývají. Tenhle problém se může objevit hlavně u dlouhých poškozených vlasů. U krátkých zdravých vlasů se problém s tvrdou vodou tolik neprojeví.

Asi nejméně vhodná kombinace pro mytí tuhým šamponem jsou dlouhé, hodně poškozené vlasy (napříkad barvením) a hodně tvrdá voda.

Jaký tuhý šampon si vybrat?

Tuhých šamponů je na trhu velká spousta. Často výrobce konkrétně udává, na jaký typ vlasů se šampon hodí. Dejte tedy na rady výrobce, ale zároveň vždycky kontrolujte složení.


Příklady šamponů pro suché vlasy:

[products ids=“3422, 3431″ columns=“3″ orderby=“date“]

Příklady šamponů pro mastné vlasy:

[products ids=“3423, 3430, 3424″ columns=“3″ orderby=“date“]


Jak tuhý šampon použít?

Šamponem si lehce masírujte mokré vlasy, dokud se nevytvoří bohatá pěna. Já mám vlasy do půl zad a chvilku mi to trvá, než vlasy napěním po celé délce. Počítám ale, že u kratších vlasů to bude mnohem jednodušší. Potom šampon spláchněte (v mém případě zase důkladně celou délku vlasů) – použít můžete kyselý oplach k vyrovnání pH – do jednoho litru vody cca 2-3 lžíce jablečného octa, nebo šťávu z půlky citrónu. To je vše. Šampon odkládejte na mýdlenku, vydrží vám déle.

Dávejte pozor na oči, jakékoli přírodní mýdlo vyrobené za studena v očích štípe.

Kouzlo esence