Publikováno

Jak na praní v mýdle

Ekologické praní - jak prát v mýdle

Mýdlo je skvělá šetrná a ekologická alternativa ke klasickým pracím práškům. Praní v mýdle sice není tou nejjednodušší alternativou, ale myslím si, že rozhodně stojí alespoň za vyzkoušení. Chce to jen trošku cviku. Klasické prací prášky na tom totiž se složením nebývají nejlépe. Často obsahují syntetické složky, které můžou u citlivých jedinců způsobit kontaktní reakce na kůži. Najdete v nich třeba syntetické tenzidy, fosfáty, optické rozjasňovače, konzervanty, parfémy,… To samé platí pro aviváže, které sice prádlo provoní, ale za použití problematických složek jako jsou syntetické parfémy a konzervanty. Zkrátka pro zdraví a přírodu nic moc. Osobně si myslím, že výměna klasického pracího prášku a aviváže za šetrnější alternativy by měla být prvním logickým krokem při přechodu na netoxickou domácnost. S vypraným prádlem jsme totiž v přímém kontaktu neustále.

Co budete k praní v mýdle potřebovat

Mýdlo

Základem je kvalitní strouhané tuhé mýdlo. S výběrem si dejte záležet, protože ne všechna mýdla jsou ekologická (i když je tak výrobci prezentují). Klasické mýdlo se vyrábí z tuku, hydroxidu sodného a vody procesem zmýdelnění (saponifikací). Sama za sebe doporučuji mýdla vyrobená z kokosového oleje (najdete je i u mě v e-shopu), které mají nejlepší prací schopnosti. Jinak se ale používá také třeba palmojádrový, nebo olivový olej.

Mýdlo je směsí organických látek, které působí jako anionický tenzid (surfaktant) – snižuje povrchové napětí vodných roztoků. Díky tomu se při praní v mýdle krásně rozpouští a odstraňují nečistoty z prádla. Při rozpuštění mýdla ve vodě vznikají shluky molekul mýdelných sloučenin, tzv. micely. Při praní micely zcela pohltí nečistoty do sebe, víceméně je úplně celé obalí a nečistoty se tak dostanou spolu s vodou do odpadu. Přírodní mýdla se v odpadních vodách působením bakterií za přítomnosti kyslíku rozloží za relativně krátkou dobu a beze zbytku na vodu, oxid uhličitý a soli. Jsou tedy úplně biologicky rozložitelné.

Prací schopnosti mýdla se zhoršují, pokud pereme ve tvrdé vodě. Tvrdá voda totiž obsahuje větší množství vápenatých a hořečnatých solí, díky kterým se mýdlo ve vodě vysráží za vzniku nerozpustných solí. Abychom mohli krásně vyprat i ve tvrdé vodě, musíme přidat změkčovadlo. Případně si vybrat některé z mýdel na praní, které už změkčovadlo obsahuje. V e-shopu to jsou všechna mýdla na praní od Alchemix laboratory, která už v sobě obsahují účinné změkčovadlo citrát sodný. Citrát sodný na sebe váže ionty vápníku a hořčíku a umožňuje tak mýdlu prát i ve tvrdé vodě. Potom už není potřeba přidávat žádné další změkčovadlo, což je fajn.

Změkčovadlo

Prací soda – uhličitan sodný se používá jako ekologické změkčovadlo vody při praní. Soda se používá taky na úklid, nebo k pohlcení pachů a její využití je tak v domácnosti multifunkční.

Bělidlo

Perkarbonát (peruhličitan) sodný je ekologické bělidlo a odstraňovač skvrn zejména při praní bílého prádla. Perkarbonát se v teplé vodě rozkládá na sodu a peroxid vodíku a dále pak na kyslík a vodu. Perkarbonát sodný se aktivuje při teplotě vyšší než 60 °C. Při praní v nižších teplotách je potřeba přidat ještě TAED (tetraacetylethylendiamin), který umožňuje aktivaci perkarbonátu sodného při nižších teplotách.

Máchadlo

Kyselina citronová, nebo ocet dokážou krásně nahradit komerční aviváže. Používá se 15% roztok kyseliny citronové (850ml vlažné destilované vody a 150g kyseliny citronové). Ocet může být klasický kvasný lihový 8%. Díky těmto ekologickým máchadlům se zneutralizují zbytky pracích prostředků a lépe se vymyjí z textilu. Máchadlo se používá na závěr pracího cyklu (místo klasické aviváže). Nikdy se nepřidává rovnou do bubnu pračky, ale dává se do přihrádky na aviváž. Použití máchadla je důležité zejména u osob s velmi citlivou pokožkou se sklonem k alergickým reakcím. Zásadité pH mýdla, které zůstane vysrážené v textilu může totiž citlivou pokožku dráždit. Použitím máchadla se pH krásně zneutralizuje.

Vůně

Pokud chcete mít prádlo voňavé, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje do přihrádky na aviváž k ekologickému máchadlu. Já osobně ale dávám vůni k prádlu až ve skříni, přijde mi to efektivnější. Stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje na nějaký porózní materiál, třeba kousek dřeva, a dát do skříně k prádlu. Nejradši mám uklidňující levanduli, nebo třeba taky povzbuzující vůni citronu.

Další možností je taky použít mýdlo, které už esenciální oleje obsahuje. V e-shopu najdete mýdla s vůní citronu, levandule, nebo máty. Pokud máte citlivou pokožku se sklonem k alergickým reakcím, esenciálním olejům se radši úplně vyhněte. Některé složky esenciálních olejů můžou totiž sami o sobě způsobit podráždění. V takovém případě dávejte přednost mýdlu bez vůně.

Dávkování

Dávkování mýdla a dalších pracích ingrediencí závisí na prádle (barvě, materiálu, znečištění), nebo tvrdosti a teplotě vody.

Barevné prádlo:

  • 2-4 lžíce mýdlových vloček – přímo do bubnu k prádlu
  • 1 lžička prací sody (není potřeba přidávat pokud používáte mýdla od Alchemix laboratory) – přímo do bubnu k prádlu
  • 3-4 lžíce roztoku kyseliny citronové (15%), nebo octa – do přihrádky na aviváž

Bílé prádlo na 60 °C:

  • 2-4 lžíce mýdlových vloček – přímo do bubnu k prádlu
  • 1 lžička prací sody (není potřeba přidávat pokud používáte mýdla od Alchemix laboratory) – přímo do bubnu k prádlu
  • 1 lžíce perkarbonátu sodného
  • 3-4 lžíce roztoku kyseliny citronové (15%), nebo octa – do přihrádky na aviváž

Bílé prádlo na méně než 60 °C:

  • 2-4 lžíce mýdlových vloček – přímo do bubnu k prádlu
  • 1 lžička prací sody (není potřeba přidávat pokud používáte mýdla od Alchemix laboratory) – přímo do bubnu k prádlu
  • 1 lžíce perkarbonátu sodného s aktivátorem TAED (dává se 5 % TAEDu)
  • 3-4 lžíce roztoku kyseliny citronové (15%), nebo octa – do přihrádky na aviváž

Při praní v mýdle je potřeba o trochu více mechanického pohybu, než umožňují běžné pračky a tak je lepší silně znečištěné prádlo (skvrny, límce a rukávy košil,…) jemně předeprat v ruce a teprve potom ho dát do pračky. K ručnímu předeprání můžete použít kvalitní rostlinné mýdlo, nebo třeba mýdlo žlučové.

Pozor mýdlo není vhodné k praní vlny a hedvábí (díky svému zásaditému pH).

Praní v mýdle je sice složitější, než použití klasického pracího prášku, ale jak už jsem psala, rozhodně to stojí za to. Není potřeba se ekologického praní bát. Já už jsem si na šetrné praní tak zvykla, že je mi naopak syntetická vůně klasicky vypraného prádla nepříjemná. Rozhodně už bych neměnila :).