Publikováno

Jak funguje nebulizační aroma difuzér

Jak funguje nebulizační aroma difuzér.

Aroma difuzéry umožňují velmi jednoduše a efektivně využít koncentrované síly esenciálních olejů a vytvořit tak u vás doma voňavé a harmonizující prostředí. Difúze esenciální olejů je skvělá přírodní alternativa k provonění vašeho bytu, nebo kanceláře a zároveň poslouží k terapeutickým účelům. Stačí jen zvolit ten správný aroma difuzér a esenciální oleje :).

Sama za sebe doporučuji aroma difuzéry, které fungují na principu difúze za studena. Je to z toho důvodu, že takové difuzéry nezahřívají esenciální olej a tak se zachovají všechny jeho vlastnosti. To je důležité hlavně pro aromaterapii. Do této kategorie spadají dva typy difuzérů: 1) ultrazvukový aroma difuzér – na ten pravděpodobně narazíte v obchodech nejčastěji, 2) nebulizační aroma difuzér (vzduchový). Oba typy mají své výhody a nevýhody, které jsem shrnula v článku Jak si vybrat svůj aroma difuzér.

Jak jsem už napsala výše, ultrazvukové difuzéry najdete ve většině aromaterapeutických obchodů. Málokdo ale ví o difuzérech nebulizačních a to je myslím velká škoda :).

Jak nebulizační aroma difuzér funguje

Nebulizace znamená rozprašování tekutiny na velmi drobounké kapky, které se tak dostanou do ovzduší a můžou být vdechnuty. Možností nebulizace esenciálních olejů je vícero, já bych se ale ráda věnovala aroma difuzérům, které využívají nebulizační skleněné baňky. Mám s nimi totiž nejvíc zkušeností.

Skleněná baňka aroma difuzéru má uvnitř dvě malé trubičky. Do první trubičky se vzlínáním dostává esenciální olej, který do baňky nakapeme. Do difuzéru se dává asi 10-15 kapek esenciálního oleje. Druhou trubičkou je pak do baňky vháněný vzduch ze vzduchové pumpy difuzéru. Trubičky ústí těsně vedle sebe a tak je vzduch vháněný přímo proti esenciálnímu oleji. Tím dochází k nebulizaci esenciálního oleje a rozptylování aromatických molekul do místnosti.

Hlavní výhody nebulizačního aroma difuzéru

Nebulizační difuzéry jsou z mého pohledu nejlepšími difuzéry pro aromaterapii. Do nebulizačního difuzéru se totiž přidávají jen esenciální oleje (bez vody) a difúze je tak velmi intenzivní. Jinými slovy, difuzér zvládne velmi rychle provonět i větší prostory (do 100m2). Vůně taky zůstává v prostoru déle, než v případě ultrazvukového difuzéru. Většinou stačí jen několik málo minut difúze a místnost je prosycená nádhernou vůní esenciálních olejů.

Nebulizační aroma difuzéry bývají vyrobené z kvalitních materiálů a velmi jednoduše se ovládají. Stačí nakapat esenciální olej do baňky a otočit knoflíkem na difuzéru.

Nebulizační aroma difuzéry nezvlhčují vzduch a to může být velkou výhodou, pokud už doma už s vlhkostí zápasíte (třeba jako já :).

Hlavní nevýhody nebulizačního aroma difuzéru

Nevýhodou nebulizačního difuzéru je hlučnost – vzduchová pumpa difuzéru totiž jemně vrní, což může někdy působit rušivě. Mě osobně to nijak neruší, mám dokonce difuzér přímo na pracovním stole. Vnímání zvuku ale může být individuální a tak je potřeba s tím počítat.

Další nevýhodou je samotná baňka difuzéru, která je křehká a musí se pravidelně čistit, aby se v ní netvořily usazeniny. Čištění ale naštěstí není nic složitého, stačí dát do baňky trochu čistící směsi na difuzéry a difuzér na chvilku zapnout.

Jak čistit nebulizační aroma difuzér

Jak jsem už popsala výše, součástí skleněné baňky aroma difuzéru jsou dvě skleněné trubičky. Skleněná trubička, do které se vzlínáním dostává esenciální olej, je velmi tenounká a proto v ní může docházet k usazování nečistot. Největší neplechu dělají esenciální oleje z citrusů, ty jsou totiž často získávané lisováním (ne destilací) a obsahují maličké částečky, které se rády usazují. Údržba nebulizačního difuzéru je možná o trochu složitější než údržba difuzéru ultrazvukového.  Přesto se ale není čeho bát. Čištění je stále poměrně jednoduchá záležitost.  Čistící směs se nakape do baňky místo esenciálního oleje a difuzér se zapne asi na 5 minut. Baňka a skleněné trubičky se krásně pročistí. Čistící směs je na bázi alkoholu a esenciálního oleje z lavandinu a můžete ho použít opakovaně. Pokud nemáte po ruce čistící směs, můžete použít k čištění alkohol. Čistící schopnosti má i samotný esenciální olej z lavandinu, pokud ho čas od času použijete, tak nejen že to u vás doma bude nádherně vonět po levanduli, ale ještě si difuzér pročistíte. Pokud budete nebulizační baňku čistit pravidelně, bude vám odměnou rychlá a výkonná difúze.

No a jak je to s esenciálními oleji do difuzéru?

Použít můžete buď jednotlivé esenciální oleje (pár tipů najdete tady), nebo použijte hotové směsi esenciálních olejů připravené přímo k difúzi. Vybrat si můžete třeba ze směsi na odpuzení komárů, na relaxaci, nebo na pročištění vzduchu do dětského pokojíčku.

Na co si dát pozor:

  • vždycky dbejte na kvalitu esenciálních olejů
  • používejte jen es. oleje vhodné k difúzi
  • používejte od 3 měsíců věku dítěte – oleje vybírejte v souladu s věkem dítěte
  • pozor v těhotenství a při kojení
  • difuzér v ložnici vypněte min. 30 minut před tím, než půjdete spát
  • pozor na domácí zvířata, zejména kočky jsou k esenciálním olejům velmi citlivé a ve vysokých koncentracích pro ně mohou být toxické

V případě nejasností se vždycky raději obraťte na certifikovaného aromaterapeuta, poradí vám nejlépe.

Příklady esenciálních olejů, které jsou vhodné k difúzi:

Borovice lesní – Pinus sylvestris, Citron – Citrus limonum, Citronela Jáva – Cymbopogon winterianus, Eukalyptus radiata – Eucalyptus radiata ssp radiata, Lavandin super – Lavandula x burnatii CLONE super, Levandule pravá – Lavandula angustifolia ssp angustifolia, Petit grain – Citrus aurantium ssp amaraPomeranč sladký – Citrus sinensis, Ravintsara – Cinnamomum camphora cht. cineol, Skořicovník kafrový (Ho-sho) – Cinnamomum camphora cht. linalol, Tea tree – Melaleuca alternifolia 


[products ids=“11131, 3394, 3393, 3405″ columns=“4″ orderby=“date“]