Publikováno

Kosmetický minimalismus

Přírodní kosmetika s jednoduchým složením

Kosmetický minimalismus vychází z potřeby zredukovat množství produktů, kterými o sebe denně pečujeme. Méně obalů, menší náklady, menší spotřeba ingrediencí, víc šetrných a zdravějších produktů… To všechno jsou důvody, proč mám ráda minimalismus v kosmetice.

Kosmetiky se každý den prodává obrovské množství, některé z nich potom používáme, jiné zastrčíme nadobro do šuplíku v koupelně. Výsledkem bývá koupelna přeplněná produkty, které ani nestačíme použít a spotřebovat. Množství odpadu, se kterým si potom musíme poradit, znečištěné prostředí (ne všechny produkty jsou k přírodě šetrné) a v neposlední řadě taky zbytečně vynaložené finance.

Kosmetický minimalismus neznamená horší, nebo omezenou péči, ale snaží se použít jednoduchých prostředků pro dosažení maximálního účinku.

Co je minimalismus

Minimalismus je původně umělecký směr, který se začal formovat někdy v 50. letech 20. století a postupně se rozšířil do všech oblastí a to nejen uměleckých. V dnešní době najdete na internetu velké množství webů a blogů, které jsou zaměřené právě na tuhle tématiku. Minimalismus najdete v architektuře, nábytku, jídle, oblečení, hudbě, divadle, … prostě skoro všude :).

Minimalismus je založený na odstranění všeho nepodstatného a soustředění se na podstatu věci. Jak už jsem psala, cílem je dosáhnout maximálního účinku s minimem použitých prostředků.

Minimalismus v kosmetice, tak jak ho vnímám já, neznamená jen menší počet produktů, ale záleží tady taky množství a čistotě jednotlivých ingrediencí produktu a jeho pokud možno všestranější využití.

Jak si doma vytvořit minimalistickou kosmetickou výbavu

V první řadě je dobré podívat se, co už v koupelně máte a všechno si protřídit. Nemusíte hned všechno nepotřebné vyhazovat, možná máte v okolí někoho, kdo rád vyřazené produkty použije. Příště si nákup promyslete líp, zaměřte se jen na šetrné produkty, které opravdu využijete. Čtěte složení produktů, pokud si nejste jistí, proklepněte si jednotlivé složky třeba na: www.ewg.org (v angličtině), nebo na www.slozeni-kosmetiky.cz (v češtině).

Tady je několik typů na produkty, které se do kosmetického minimalismu hodí.

  1. Přírodní mýdlo vyrobené za studena: nahradí v pohodě klasický sprchový gel, některé můžete použít i místo šamponu, nebo na praní. Více o mýdlech vyrobených za studena se dozvíte tady.
  2. Květová voda – hydrolát: květová voda má multifunkční použití, tonizuje a čistí pleť, osvěží vás v parných dnech, můžete ji použít i na vlasy. Co je květová voda a jak ji používat se dozvíte tady.
  3. Rostlinný olej: taky rostlinné oleje můžete využít mnoha způsoby, k odlíčení, k vyživení pleti obličeje a celého těla, vlasů, k masáži, nebo třeba i jako podklad pro esenciální oleje.
  4. Rostlinné máslo: rostlinná másla jsou skvělá na vyživení pleti, vlasů, na rty. Pro lepší aplikaci je můžete našlehat. Jak na to si přečtěte tady.
  5. Bylinky, extrakty, esenciální oleje – hodí se k péči o pleť, vlasy, na povzbuzení mysli a ve spoustě dalších situací…
  6. Kosmetické jíly: k výrobě pleťové masky, čištění pleti, nebo třeba na mytí vlasů.
  7. Med – med se sice mezi kosmetické produkty nepočítá a určitě tady své místo má. Můžete ho použít do pleťové, nebo vlasové masky, na rty. Krásně uklidňuje, hydratuje a pomáhá hojit pleť.

Je dobré naučit se každý produkt používat co nejlépe, naučit se je různě kombinovat podle vašich potřeb. Vystačíte si tak s několika málo produkty, které vám poslouží v mnoha situacích. Vyberte si produkty vhodné pro váš typ pleti, nebo vlasů. Najděte si takové, které vám budou vyhovovat, někdy je potřeba trochu zkoušet, než objevíte to pravé.


4 příklady minimalistických produktů:

[products ids=“3385, 3414, 3419, 3361″ columns=“4″ orderby=“date“]